Чи є родимки ознакою раку?

Чи є родимки ознакою раку?

Майже у кожного є хоча б одна родимка, і ви вже можете регулярно перевіряти її на наявність змін. Це хороша ідея, оскільки зміна родимки може означати, що в клітинах щось пішло не так і формується рак. Отже, чи означає це, що родимки ракові? Або що ви маєте рак шкіри, якщо у вас є родимки?

Що таке родимки?

Родимки – це скупчення меланоцитів. Це клітини шкіри, які надають їй кольору. Ці меланоцити зазвичай розподілені між іншими клітинами шкіри. Їх завдання – переносити пігмент, який називається меланін, до сусідніх клітин, щоб захистити їх від пошкодження ультрафіолетом. Коли меланоцити ростуть у вигляді скупчення або групи замість того, щоб розподілятися, ми називаємо це родимкою. Достеменно невідомо, як і чому на нашій шкірі утворюються родимки, але вважається, що певну роль у цьому можуть відігравати генетика та перебування на сонці.

 

Чи є родимки раковими?

Родимки не є раковими або небезпечними. Це просто група нормальних меланоцитів. Але якщо їхня ДНК пошкоджується, це може призвести до переродження в пухлину. Такі ракові переродження меланоцитів називаються меланомою. Коли ракові клітини в меланомі діляться, вони утворюють дезорганізовану групу або скупчення, яке має вигляд нової або мінливої родимки.

Як відрізнити звичайну родимку від меланоми?

Родимки зазвичай утворюються до 40 років і мають схожий вигляд. Вони повільно ростуть і не змінюються швидко. Ракові клітини в меланомі діляться і ростуть ненормально, тому меланома часто здається родимкою-"гидким каченям". Вона, ймовірно буде відрізнятися від інших коричневих плям на вашій шкірі, вона може бути новою і може продовжувати змінюватися з часом.

Меланоми часто бувають асиметричними. Це означає, що її половинки мають відмінності. Вони часто мають розмиті, зубчасті або нерівні межі. Меланоми також часто мають багато кольорів або нерівномірне забарвлення. Також слід звернути увагу на розмір. Родимка розміром більше 6 міліметрів є приводом для занепокоєння. Поговоріть з лікарем, якщо ви помітили будь-яку з ознак меланоми або якщо у вас є родимка, яка розвивається або змінюється в розмірі, формі чи стані.

Які ознаки інших типів раку шкіри?

Меланома – це рак одного типу клітин шкіри, меланоцитів. Але у шкірі є й інші клітини, які можуть стати раковими. Наприклад, клітини шкіри, які називаються кератиноцитами, дають початок базальноклітинному або плоскоклітинному раку. Ці види раку зазвичай виглядають як підозрілі рожеві або тілесні плями на шкірі.

Це може бути невелика гладенька, блискуча, бліда, воскова або червона тверда пухлина, яка може кровоточити або покриватися кіркою, або плоска червона пляма, шорстка, суха або луската.

Чи потрібно регулярно проходити скринінгове обстеження на рак шкіри?

Скринінг на рак шкіри рекомендується людям, які мають підвищений ризик розвитку пухлин. Це може бути пов'язано з сімейною історією, типом шкіри, історією перебування на сонці, генетичними синдромами, використанням солярію, великою кількістю родимок або іншими факторами.

Але навіть якщо у вас немає високого ризику розвитку раку, важливо контролювати стан своєї шкіри. Поговоріть з фахівцем Лікарні ізраїльської онкології LISOD, якщо ви помітили будь-які зміни, які тривають більше двох тижнів, або якщо ви побачили щось, що вас турбує. Раннє виявлення – найкращий шанс на успіх у боротьбі з раком шкіри, якщо родимки, що змінюються, або інші зміни шкіри виявляться раком.

Опубліковано: 27.11.2023