Цукор - характеристика, види та вплив на здоров'я

Цукор - характеристика, види та вплив на здоров'я

Цукор – це харчовий продукт, який є майже в кожному українському домі. Використовується для тортів, печива, кави або чаю. Однак цукор — це не лише білий підсолоджувач, надлишок якого може спричинити негативні наслідки для здоров’я. Цукор природним чином міститься у всіх продуктах, що містять вуглеводи, таких як фрукти, овочі, зернові та молочні продукти. Нижче ви знайдете всю найважливішу інформацію про цукровий продукт.

Характеристика та види цукру

Цукор — це не просто біла речовина, яку ми використовуємо для підсолоджування їжі на кухні. Цукор природним чином міститься у фруктах, овочах, крупах і молочних продуктах. Звичайно, його також додають в харчові продукти як підсолоджувач.

Цукор - це вуглевод. Вуглеводи є основним джерелом енергії для організму людини. Насправді глюкоза (продукт перетравлення вуглеводів) необхідна для функціонування центральної нервової системи. Основна роль вуглеводів, включаючи цукор, як важливого джерела палива для організму, не є чимось новим. Цукор (сахароза), незмінний у фруктах і овочах або у його популярній екстрагованій та кристалізованій формі, був включений у раціон людей у ​​всі часи.

У загальному вигляді під хімічною назвою «цукор» розуміють групу хімічних сполук:

 • прості вуглеводи (простий цукор):
 1. моносахариди (один з цукрів) - глюкоза, фруктоза,
 2. дисахариди (disaccharides) - сахароза, тобто харчовий цукор,
 • складні вуглеводи (полісахариди, полісахариди):
 1. крохмаль,
 2. глікогену.

Є три основних простих цукрів, які поєднуються, щоб утворити багато різних типів цукрів або дисахаридів, які природно містяться в харчових продуктах:

 1. глюкоза - це найважливіша форма цукру, яку організм використовує як джерело енергії. Усі інші вуглеводи (включаючи інші цукри) перетворюються на глюкозу під час перетравлення їжі. Зустрічається в природі в деяких фруктах і овочах, а також в нектарі і соку рослин,
 2. фруктоза - також називається фруктовим цукром і є основним цукром, що міститься у фруктах, ягодах, меді, коренеплодах і деяких злаках,
 3. галактоза - цей моносахарид в основному міститься в молоці та йогурті.

У свою чергу дисахариди бувають:

 1. сахароза - це найпоширеніша форма цукру, найчастіше одержувана з цукрової тростини або цукрових буряків. Її також можна знайти в деяких фруктах і овочах
 2. лактоза - це те, що ми зазвичай називаємо молочним цукром, оскільки він міститься в молоці та молочних продуктах усіх ссавців,
 3. мальтоза - міститься в пророщених зернах, таких як ячмінь, а також у солодових продуктах і напоях. Її часто називають солодовим цукром.

Важливість цукру для організму людини

Цукор - природний інгредієнт, який завжди був частиною раціону людини. Вуглеводи, що містять цукор і крохмаль, розщеплюються в організмі до глюкози. Цукор є важливим джерелом енергії, а глюкоза є найважливішою для організму. Нашому мозку для функціонування потрібно близько 130 грамів глюкози на день.

Організм не розрізняє цукор, який використовується в їжі, напоях або столовий цукор, який використовується вдома, від цукру, який природним чином міститься у фруктах і овочах. Наприклад, сахароза в яблуці розщеплюється точно так само, як сахароза в столовому цукрі. Однак швидкість поглинання сахарози може змінюватися залежно від того, чи є джерелом тверда або рідка їжа, наприклад яблучний сік або яблуко.

Основною причиною такої негативної критики цукру є відсутність поживної цінності. Організації охорони здоров’я рекомендують, щоб більша частина споживаного цукру надходила зі складних вуглеводів. Прості цукри, такі як столовий цукор, мед, швидко метаболізуються та спричиняють швидкі стрибки та падіння рівня цукру в крові.

Складні вуглеводи, такі як ті, що містяться в злаках, крохмалистих овочах, хлібі та кашах, перетравлюються довше. Це призводить до більш стабільного рівня цукру в крові та стійкої енергії. Крім того, складні вуглеводи містять більше вітамінів і мінералів, ніж прості джерела цукру.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує дорослим і дітям обмежити щоденне споживання вільного цукру до менше ніж 10% від загального споживання енергії. Рекомендується, що подальше зниження до рівня нижче 5% або приблизно 25 грамів (6 чайних ложок) на день забезпечить додаткові переваги для здоров’я.

Вільні цукри — це всі цукри, які додають у їжу чи напої виробники чи кухарі, а також цукри, які природно містяться в меді, сиропах, фруктових соках і концентратах фруктових соків.

Здорові цукри

Ключем до використання цукру як енергії є вибір здорових джерел цукру. Наприклад, фрукти містять фруктозу, яка є природним цукром. Порція фруктів, таких як банан, яблуко, персик, слива або жменя винограду, є поживною та низькокалорійною закускою, яка може підвищити рівень цукру в організмі перед тренуванням або допомогти відновити його після тренування.

Фруктоза — це простий цукор, тому він може дати вам швидкий заряд енергії. Фрукт також містить харчові волокна , які допомагають збалансувати дію фруктози та підтримувати рівень цукру в крові більш стабільним. Цукор у молочних продуктах, таких як молоко та йогурт, також є корисним вибором, оскільки він забезпечує інші поживні речовини, такі як білок і кальцій у вашому раціоні. Складні вуглеводи також містять корисні цукри, тому включіть у свій раціон цільні зерна та крохмалисті овочі.

Резервна енергія цукру

Цукор забезпечує м'язи енергією, а також діє як джерело енергії для мозку та нервової системи. Нам потрібен цукор, оскільки він допомагає метаболізувати жири та не дає організму використовувати білок як енергію. Цукор у крові, званий глюкозою, розщеплюється в результаті серії хімічних реакцій, які виробляють енергію, яка живить клітини.

Гормон під назвою інсулін також бере участь у цьому процесі — він виділяється, коли ми споживаємо цукор. Інсулін «вказує» клітинам приймати глюкозу, щоб вони могли використовувати її як джерело енергії.

Глюкоза також може зберігатися в печінці та м'язах у вигляді глікогену. Потім глікоген діє як енергетичний резерв, який використовується, коли рівень глюкози в крові падає, наприклад під час фізичних вправ. Нам потрібно споживати вуглеводи, щоб поповнити глікоген.

Вживання фруктів, овочів, молочних продуктів і цільнозернових продуктів допоможе підтримувати адекватні запаси глікогену, тому ваш рівень глюкози залишатиметься стабільним під час тренувань. Більшість дорослих може накопичити достатньо глікогену, щоб замінити глюкозу протягом 90 хвилин вправ низької інтенсивності або до 20 хвилин інтенсивних вправ. Ці запаси глікогену мають вирішальне значення для підтримки стабільного рівня цукру в крові.

Негативні наслідки вживання цукру

Їжа з додаванням цукру може забезпечити швидкий заряд енергії, але більшість із них також шкідливі для здоров’я. Споживання занадто великої кількості цукру у вигляді обробленої та підсолодженої їжі, солодощів або газованих напоїв викликає ряд негативних побічних ефектів. Цукор впливає на розвиток діабету, ожиріння, гіпертонії і навіть раку.

Цукор і збільшення ваги

З 1975 року ожиріння в усіх соціальних групах зросло втричі. У 2016 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) підрахувала, що у світі було 1,9 мільярда дорослих із надмірною вагою, з яких 650 мільйонів страждали ожирінням. Це відповідає 13% дорослого населення світу.

Підсолоджені напої, такі як газована вода, соки та солодкі чаї, містять фруктозу, різновид простого цукру. Споживання фруктози підвищує апетит і почуття голоду більше, ніж глюкоза, основний вид цукру, який міститься в крохмалистих продуктах.

Крім того, надмірне споживання фруктози може викликати стійкість до лептину, важливого гормону, який регулює відчуття голоду. Іншими словами, солодкі напої не втамовують голод, сприяючи швидкому споживанню великої кількості рідких калорій, що може призвести до збільшення ваги.

Цукор і карієс

Карієс виникає, коли кислота з ротової порожнини атакує емаль і дентин зубів, викликаючи утворення дірок або порожнин. Кислоту виробляють бактерії, які знаходяться в зубному нальоті - липкому і тонкому шарі, який постійно утворюється на зубах. Цукор, який ви їсте, взаємодіє з бактеріями в зубному нальоті, виробляючи кислоту.

Ця кислота є причиною карієсу, оскільки вона повільно розчиняє емаль, утворюючи дірки або порожнини в зубах. Карієс може призвести до абсцесу зуба, що може вимагати видалення зуба.

Цукор у їжі та напоях відіграє важливу роль у розвитку карієсу. Бактерії, знайдені в зубному нальоті, використовують цукор як енергію та виділяють кислоту як відхід, який поступово розчиняє зубну емаль.

Кожен ризикує захворіти на карієс, але діти та підлітки піддаються найбільшому ризику. Карієс є найчастішою причиною втрати зубів у молодих людей. Наліт починає накопичуватися на ваших зубах лише через 20 хвилин після того, як ви починаєте їсти, і якщо його не видалити ефективно, починає розвиватися карієс.

Люди, які регулярно споживають цукор, мають більшу ймовірність розвитку карієсу. Солодкі закуски та підсолоджені напої особливо шкідливі для ваших зубів. Люди, які курять сигарети та вживають алкоголь, також піддаються більшому ризику .

Цукор і ризик серцевих захворювань

Багата цукром дієта пов’язана з підвищеним ризиком розвитку багатьох захворювань, у тому числі хвороб серця, які є основною причиною смерті в усьому світі.

Багато досліджень показують, що дієта з високим вмістом цукру може призвести до ожиріння, запалення, високого рівня тригліцеридів, цукру в крові та артеріального тиску – усіх факторів ризику серцевих захворювань. Крім того, споживання занадто великої кількості цукру, особливо підсолоджених напоїв, пов’язане з атеросклерозом.

Цукор і запальні зміни шкіри

Цукор може сприяти розвитку багатьох шкірних захворювань. Прищі — це найпоширеніша хвороба шкіри, яка може виникнути через надмірне вживання цукру. Високе споживання цукру викликає секрецію андрогенів, що викликає акне. Це також сприяє надмірному виробленню шкірного сала та запалення.

Цукор і робота мозку і пам'ять

Надлишок цукру шкідливий для організму. Навіть одиничний випадок підвищення рівня глюкози в крові може завдати шкоди мозку, спричинивши уповільнення когнітивних функцій, погіршення пам’яті та уваги. Деякі дослідження показують, що високе споживання цукру викликає запалення в мозку, що призводить до проблем з пам’яттю.

Підвищений рівень глюкози в крові пошкоджує кровоносні судини. Основною причиною судинних ускладнень діабету є ураження кровоносних судин . Як наслідок, це призводить до інших проблем, таких як пошкодження кровоносних судин головного мозку та очей, що призводить до ретинопатії.

Дослідження діабетиків, які споживають цукор, показують прогресуюче пошкодження мозку, що призводить до порушення навчання, пам’яті, швидкості моторики та інших когнітивних функцій.

Цукор - наслідки для здоров'я

Цукор також має інші негативні наслідки для здоров’я, зокрема:

 1. може послабити імунну систему,
 2. порушує мінеральні сполуки в організмі,
 3. може викликати гіперактивність, тривогу, труднощі з концентрацією,
 4. може викликати значне підвищення тригліцеридів,
 5. сприяє зниженню стійкості до бактеріальних інфекцій (інфекційних захворювань),
 6. викликає втрату еластичності та функції тканин,
 7. знижує рівень ліпопротеїнів високої щільності,
 8. призводить до дефіциту хрому,
 9. призводить до раку яєчників,
 10. може підвищити рівень глюкози натщесерце,
 11. викликає дефіцит міді ,
 12. перешкоджає засвоєнню кальцію і магнію,
 13. може зробити очі більш сприйнятливими до вікової дегенерації жовтої плями,
 14. підвищує рівень нейромедіаторів: дофаміну, серотоніну і норадреналіну,
 15. може викликати гіпоглікемію,
 16. може викликати закислення травного тракту,
 17. може викликати швидке підвищення рівня адреналіну у дітей,
 18. порушення всмоктування цукру часто зустрічається у пацієнтів із функціональним захворюванням кишечника,
 19. може викликати передчасне старіння.
Опубліковано: 23.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ