Метод фарбування тай-дай

Метод фарбування тай-дай

Тай-дай — термін, який часто використовують для опису барвистого одягу. Візерунки — це нерівні плями на матеріалі, які часто асоціюються з модою хіпі або бохо. 

Але насправді тай-дай — це не стільки назва самого візерунка, скільки техніка фарбування тканини. Термін «tie» означає зв’язувати, «dye» означає фарбувати. Отже, перед фарбуванням одягу тканину слід зав’язати – це можуть бути вузли на одязі, шнурок або гумка. Саме ці складки на матеріалі та нерівномірний доступ барвника створюють характерні візерунки. 

Техніка тай-дай виконується не тільки на одязі. Ним можна фарбувати рушники, постільну білизну, шарфи та навіть текстильне взуття!

Популярні візерунки тай-дай найчастіше включають завитки, смуги, плями та інші абстрактні візерунки. Самостійно фарбуючи одяг, ви даєте волю своїй творчості та підкреслюєте свій індивідуальний стиль! Тож насолоджуєтесь створенням унікальних і барвистих дизайнів.

Метод тай-дай

Існує два загальних способи створення візерунків тай-дай на одязі. Перший – це неправильне нанесення нової фарби на одяг. Другий передбачає використання сильного відбілювача та видалення існуючого барвника з одягу. 

Перша техніка найкраще підходить для світлих речей. Другий набагато краще виглядає на більш темному одязі або одягу з сильними пігментами.

Яка потрібна фарба для тай-дай? Як зробити різнокольорові візерунки на одязі? 

Тай-дай: закручене коло

Покладіть футболку рівно. Потім візьміться за її центр і почніть скручувати в спіраль. Далі нанесіть на матеріал пігменти різних кольорів, створюючи радіальні візерунки, які розгортаються зсередини.

Тай-дай: смужки

Зв'язати тканину можна в декількох місцях горизонтально або вертикально. Також можна скрутити її змійкою. Потім рівномірно нанесіть барвники уздовж склеєних ділянок. В результаті ви отримаєте різнокольорові смужки на сорочці або штанях.

Тай-дай: плями 

У цій техніці ви зав’язуєте або затискаєте тканину в різних місцях, створюючи плями або нерівні ділянки. Потім ви наносите барвники на матеріал - дозволяєте кольорам змішуватися та накладатися один на одного, щоб отримати цікавий ефект. Так створюватимуться абстрактні візерунки.

Тай-дай: складання 

Ви також можете просто скласти тканину одягу різними способами, наприклад, гармошкою або у вигляді віяла. На підготовлений матеріал нанесіть пігменти. У розгорнутому вигляді проявляються геометричні візерунки та лінії.

Тай-дай: занурення

Ця техніка передбачає занурення частин тканини в барвники різних кольорів. Ви можете вставити всю нижню частину одягу або створити градієнти кольорів, поступово занурюючи вищі частини тканини.

Тай-дай в моді – що і як зараз носити?

Метод тай-дай став популярним у 1960-х роках. Саме тоді члени зростаючого руху хіпі почали самостійно фарбувати свій одяг. Покоління дітей квітів хотіло подолати модний консерватизм і нудьгу в сірих, стриманих і правильних нарядах, які вважалися «нормальними» або «порядними». Фарбування футболок тай-даєм було способом виразити свою індивідуальність і бунт проти традиційного підходу до світу. 

Візерунки тай-дай виражають радість, життєрадісність і посмішку. Сьогодні цей мотив повертається до популярності. Його охоче використовують учасники фестивалів, де домінують яскраві, кричущі кольори. Його також можна побачити в стилях з курортів і набережних.

Сьогодні тай-дай з’являється на подіумах у всьому світі. Дизайнери представляють не тільки барвисті прядки, що асоціюються зі стилем хіпі. Цього літнього сезону були популярні знебарвлені візерунки в смужку або гармошку. 

Деякі мотиви тай-дай дуже тонкі - вони складаються з ніжних, пастельних кольорів. Натхненням для футболок, світшотів і спортивних штанів з тай-дай може стати виразний колір неба, який змінює свої кольори залежно від часу доби та хмарності. Однак фарба для тай-дай - це також поєднання виразних кольорів, часто контрастних один з одним. 

Мотив креативно пофарбованих тканин з’являється в повсякденній моді на бавовняних і лляних сорочках, бавовняних футболках, спідницях-бананах, літніх сукнях і туніках, спортивних штанях і навіть джинсах. 

Тай-дай футболка – як зробити? Інструкція

Зверніть увагу, що не кожен матеріал підходить для домашнього фарбування. Барвники найкраще тримаються на натуральних волокнах, таких як льон, бавовна або шовк. Ті, що мають сильний пігмент, також можуть залишатися на целюлозних волокнах, наприклад, віскозі. Уникайте фарбування синтетичного одягу, наприклад, поліестеру або поліаміду - ці волокна зазвичай щільно закриваються і не вбирають новий колір. 

Щоб пофарбувати футболку тай-дай, вам знадобиться:

  • світла бавовняна футболка – бажано біла, бежева або блакитна,
  • фарби для тай-дай – барвники або пігменти, які можна придбати, наприклад, в галантереї, аптеці чи спеціалізованому художньому магазині, 
  • флакон з аплікатором або піпеткою або пензликами,
  • гумки, нитки або прищіпки - якщо ви вибрали таку техніку фарбування,
  • пластикова миска – приблизно 10–25 л,
  • латексні рукавички для захисту рук від барвників.

Крок 1: Зав'язування футболки

Спочатку подумайте, якого ефекту ви хочете досягти. Це має бути коло, що обертається, чи, можливо, нещодавно популярне небо на заході чи сході сонця? 

Зв’язуючи футболку, ви можете використовувати гумки, нитки та дерев’яні затискачі, які допоможуть створити цікаві візерунки. Чим міцніше ви зав'яжете одяг , тим помітніше буде контраст між кольорами, тому що барвник не потрапить у вузол.

Крок 2: Фарбування

Помістіть пов’язану футболку в пластикову миску. Приготуйте фарбу відповідно до інструкції на упаковці. Якщо ви плануєте пофарбувати одяг кількома кольорами, змішайте пігменти та помістіть їх в окремі контейнери.

За допомогою флаконів-аплікаторів, піпеток, пензликів або інших інструментів нанесіть фарбу на склеєні ділянки футболки. Грайте з кольорами та створюйте цікаві поєднання.

У техніці тай дай головне - це відчуття - футболка повинна бути просякнута барвником , але не повністю . В цьому випадку візерунки не вийдуть.

Крок 3: Виправлення

Коли фарби будуть нанесені на футболку, покладіть її в поліетиленовий пакет, щоб зберегти вологу. Тримайте одяг у цих умовах протягом 6-8 годин або як рекомендовано на упаковці барвника. 

Потім прополощіть футболку під проточною водою, поки вода, що протікає через матеріал, не стане повністю чистою. Поступово знімайте прив'язки. 

Крок 4: Сушка

Після всього процесу рівномірно розкладіть одяг на сушарці для білизни. І вуаля ! Ваша нова футболка з тай-дай готова!

Використовуючи техніку тай-дай, ви можете дати нове життя своїм старим футболкам, сорочкам або спортивним штанам. Вам потрібні лише правильні барвники! Створіть власні, креативні та оригінальні візерунки на одязі.

Опубліковано: 12.11.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ