Глюкоза - основне джерело енергії для живих організмів

Глюкоза - основне джерело енергії для живих організмів

Глюкоза - це моносахарид, який є основною молекулою цукру. Іншими прикладами таких типів сполук є фруктоза та галактоза. Вони швидко засвоюються в травній системі і забезпечують організм великою дозою енергії. Які продукти містять найбільше глюкози? Як її приймати? Чи безпечно їсти велику кількість продуктів, багатих простими цукрами?

Глюкоза - що це?

Глюкоза - це одна молекула цукру. Вона може поєднуватися з іншими сполуками та створювати більші та складніші структури. Два моносахариди, наприклад дві молекули глюкози, є дисахаридом - у даному випадку мальтозо . Зв’язана з галактозою глюкоза – це лактоза, яка міститься в молоці. Але якщо її з’єднати з фруктозою, то утворюється сахароза, тобто харчовий цукор, який є в кожному магазині.

Варто знати, що глюкоза буває у вигляді білої кристалічної твердої речовини. Характеризується дуже високою розчинністю у воді. Вона відрізняється солодкуватим смаком, але трохи менш інтенсивним порівняно з сахарозою, тобто складним цукром, який часто ототожнюють з їжею.

Також потрібно знати, що глюкоза утворюється в рослинах під час біохімічного процесу – фотосинтезу. Також слід пам'ятати, що це основний енергетичний елемент для організму. Крім того, він утворює карамель в результаті плавлення при температурі вище 150 градусів Цельсія.

Прості цукри та олігосахариди

Прості цукри — це моносахариди (одиночні цукри). З іншого боку, олігосахариди утворюються з кількох з’єднаних разом молекул моносахаридів. Найпоширенішими є дисахариди. Ці сполуки дуже швидко засвоюються травною системою. Такі моносахариди, як глюкоза, всмоктуються в кров без змін. Олігосахариди спочатку повинні бути розщеплені на окремі молекули моносахаридів.

Вживання простих цукрів і дисахаридів у великих кількостях викликає раптовий стрибок рівня глюкози в крові, тобто підвищення рівня глікемії. Натуральні продукти зазвичай не містять надто багато моносахаридів. На жаль, нерідко ними збагачують синтетичні продукти. Продукти, які забезпечують організм відразу великими порціями глюкози, мають високий глікемічний індекс. Часте їх вживання може викликати порушення вуглеводного обміну.

Складні цукри

Складні цукри називають полісахаридами. Вони складаються з великої кількості з'єднаних між собою молекул моносахаридів, головним чином глюкози. Їх функція полягає в основному в накопиченні енергії. У тварин за це відповідає глікоген, а у рослин - крохмаль.

Обидві ці сполуки складаються із сотень тисяч молекул глюкози. Організму людини потрібно багато часу, щоб перетравлювати його в такому вигляді. Потім моносахариди всмоктуються поступово і повільно. Завдяки цьому після вживання складних вуглеводів не відбувається різкого підвищення рівня глюкози в крові.

Найважливіші процеси метаболізму глюкози

Глюкоза є основним і найпростішим енергетичним компонентом для всіх клітин організму, який бере участь у багатьох важливих біохімічних циклах. Одним з найважливіших процесів є глюконеогенез. Він відбувається в печінці і нирках, а його суть полягає в перетворенні нецукрових сполук, наприклад амінокислот, в глюкозу. Крім того, глюконеогенез посилюється при підвищених фізичних навантаженнях або голодуванні.

Під час цього біосинтезу виробляється велика кількість енергії, щоб заповнити її дефіцит. Завдяки глюконеогенезу вдається підтримувати постійний і оптимальний рівень цукру в крові, який є необхідним і найпростішим елементом, що забезпечує функціонування організму.

Ще один важливий процес - глікогеноліз, який полягає в розщепленні глікогену, тобто складного цукру, до простого - глюкози. Як і глюконеогенез, він відбувається в печінці та нирках при інтенсивних фізичних навантаженнях або голодуванні. Глікогеноліз зазвичай починається після вживання їжі, багатої вуглеводами. Це дозволяє організму накопичувати запаси енергії та використовувати їх у ситуації нестачі.

Що відбувається з глюкозою після її вживання?

Глюкоза у вигляді моносахариду швидко всмоктується в кров. Якщо ж вона входить до складу полісахариду, наприклад крохмалю, її окремі молекули одна за одною відриваються від ланцюга і проникають у кров. Там, завдяки активності гормону інсуліну, вони можуть переноситися всередину клітин. Вони використовують глюкозу як джерело енергії.

Невикористані молекули перетворюються в печінці в запасний цукор-глікоген або в тригліцериди, що зберігаються в жировій тканині.

Різкий стрибок рівня глюкози в крові

Слід уникати різких змін рівня глюкози в крові. І її підйоми, і падіння можуть викликати такі симптоми, як запаморочення та головні болі. Після вживання великої кількості простих цукрів спостерігається дуже швидке підвищення глікемії. У крові занадто багато цукру.

Часта індукція цього стану призводить до розвитку інсулінорезистентності. Тоді клітини не реагують на інсулін, що ще більше підвищує рівень глюкози в крові. Так розвивається діабет 2 типу.

Глюкоза в крові - значення для організму людини

Основною функцією глюкози є забезпечення належного функціонування клітин у всьому тілі шляхом виробництва енергії. Варто знати, що мозок дорослої людини – це орган, який споживає найбільше обговорюваного простого цукру – близько 120 г на добу.

Слід пам'ятати, що глюкоза в крові повинна бути в певній концентрації. Як надлишок, так і дефіцит цукру може спричинити багато негативних наслідків для здоров’я.

Надлишок глюкози в організмі - причини, симптоми і наслідки

Гіперглікемія - це стан підвищення рівня глюкози в крові вище норми. Правильна глікемія повинна бути наступною :
 1. натщесерце - 70-99 мг на децилітр,
 2. за 2 години після їжі - до 140 мг на декалітр.

Перевищення вищевказаних показників свідчить що розвивається гіперглікемії організму. До основних причин його виникнення відносяться:

 1. занадто великі страви,
 2. мала фізична активність,
 3. вживання великої кількості солодкого,
 4. перекушування між прийомами їжі,
 5. інфекції,
 6. припинення прийому ліків від діабету.

Щоб уникнути ускладнень, дуже важливо навчитися рано розпізнавати підвищений рівень глюкози. Варто знати симптоми, які вказують на гіперглікемію :

 1. підвищена спрага,
 2. коливання ваги,
 3. часте сечовипускання,
 4. сонливість,
 5. втома,
 6. сухість у роті,
 7. погіршення самопочуття.

Також слід звернути увагу на інсулін, який виробляється клітинами підшлункової залози у відповідь на підвищену кількість глюкози в організмі, наприклад, після прийому їжі. Це найважливіший гормон, що регулює обмін вуглеводів, білків і жирів.

Слід також знати, що тривала гіперглікемія може призвести до ускладнень діабету, таких як: інсульт, інфаркт, функціональні розлади нирок, очей і нервової системи. Тому вкрай важливо швидко розпізнати симптоми підвищення рівня глюкози в організмі та відповідним чином відреагувати, наприклад, звернутися до діабетолога.

Дефіцит глюкози в організмі - причини, симптоми та наслідки для здоров'я

Гіпоглікемія - це стан, що характеризується великим падінням рівня глюкози в крові. Найчастіше проявляється у хворих на цукровий діабет, але може протікати і у здорових людей у ​​реактивній формі. Гіпоглікемія діагностується, коли рівень цукру в крові падає нижче 70 мг на децилітр. Зазвичай воно виникає в результаті неправильного харчування, викликаного, наприклад, дієтою, голодуванням.

У діабетиків гіпоглікемія спостерігається при прийомі занадто великої дози інсуліну, пропускі прийому їжі або незапланованих, інтенсивних фізичних навантаженнях. Варто вміти розпізнавати основні симптоми, що вказують на гіпоглікемію:

 1. відчуття голоду
 2. тремтіння рук,
 3. підвищена частота серцевих скорочень,
 4. сонливість,
 5. підвищене потовиділення,
 6. дратівливість.

Важливо швидко розпізнати симптоми цього стану і почати відповідні дії для усунення подальшого розвитку гіпоглікемії. Варто знати про наслідки тривалого дефіциту глюкози в організмі, адже вони можуть бути дуже небезпечними. До найпоширеніших і небезпечних наслідків відносяться:

 1. кома,
 2. судоми
 3. втрата свідомості.

При появі симптомів гіпоглікемії зазвичай слід прийняти солодкий напій або їжу з високим вмістом глюкози та звернутися за медичною допомогою.

Продукти, що містять багато глюкози

Природними джерелами глюкози є насамперед фрукти та мед. Ви можете їсти ці продукти, але не перестарайтеся. Завжди варто поєднувати їх зі складними вуглеводами. Приклад здорового сніданку - скибочка цільнозернового хліба з сиром і медом.

Прості цукри також присутні у величезних кількостях у солодощах та інших продуктах із високою обробкою, таких як білий хліб або куплені в магазині соки. Такі продукти краще взагалі прибрати зі свого раціону. Глюкоза є необхідною сполукою для організму. В якості її джерела варто вибирати складні вуглеводи.

Крім продуктів, що містять велику кількість цукру, необхідно знати і ті, які стабілізують її рівень і втамовують голод. Шпинат є чудовим джерелом вітамінів А і С, калію, магнію та заліза. Крім того, він впливає на регуляцію рівня цукру в організмі.

Брокколі — овоч, особливо рекомендований людям, які борються з коливаннями рівня глюкози. Також вони багаті вітамінами і мінералами, необхідними організму, тому чудово підходять для діабетичної дієти. До інших продуктів, які позитивно впливають на вуглеводний обмін, відносяться: квасоля, спаржа або вівсянка.

Опубліковано: 20.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ