Прості цукри - класифікація, властивості, поява, роль, норми споживання

Прості цукри - класифікація, властивості, поява, роль, норми споживання

Прості цукри - це вуглеводи, що складаються з 3-7 атомів вуглецю. Вони не гідролізуються розбавленими кислотами. Вони в основному синтезуються рослинами, але також можуть бути отримані з жирів і білків живих організмів.

Прості цукри - поділ

Прості цукри поділяються за двома факторами. По-перше, це кількість атомів вуглецю, з яких складається простий цукор. Тут вони поділяються на тріози (3 атоми вуглецю), тетрози (4), пентози (5), гексози (6) і гептози (7). Другий поділ стосується типу карбонільної групи. Відповідно до цієї класифікації прості цукри класифікуються як алоди (альдегідна група) і кетози (кетонна група).

Прості цукри - властивості

Прості цукри легко кристалізуються, не мають запаху, добре розчиняються у воді і мають відновні властивості. Температура їх плавлення становить 140 градусів Цельсія. Більшість з них солодкі на смак. Вони є цінним джерелом енергії для організму – з одного грама можна отримати до 4 ккал.

Прості цукри - входження

Найпоширенішими простими цукрами в повсякденному житті є глюкоза, галактоза та фруктоза.

  1. Глюкоза є одним з основних компонентів крохмалю або лактози. Її часто називають «виноградним цукром». Міститься у фруктах і меді. Якщо її надлишок потрапляє в кров, то найчастіше це призводить до гіперглікемії;
  2. Галактоза – цукор, що міститься в тваринах і деяких рослинах. В організмі людини він перетворюється на глюкозу.
  3. Фруктоза - міститься в основному у фруктах, меді, квітковому нектарі, вона також є компонентом сперми ссавців. Надлишок в організмі може викликати болі в шлунково-кишковому тракті, а також значне підвищення рівня холестерину в крові.

Поєднання цих простих цукрів призводить до :

  1. сахарози - складається з глюкози і фруктози; є основним інгредієнтом тростинного і бурякового цукру;
  2. мальтози - складається з двох залишків глюкози, є підсолоджувачем і живильним речовиною для бактерій;
  3. лактози - поєднання глюкози і галактози; менш солодкий, ніж інші, найчастіше міститься в молоці, йогуртах, морозиві та сирі.

Прості цукри - роль в організмі

Вуглеводи є незамінними в щоденному раціоні, оскільки вони мають властивості, необхідні для нормального функціонування організму - вони забезпечують його енергією, є будівельним матеріалом клітинних структур, живлять мозок і еритроцити. Без них окислення жирних кислот також було б неможливим.

Прості цукри - норми споживання

Добова норма вуглеводів становить рівно половину потреби організму в калоріях. Необхідну добову дозу можна розрахувати індивідуально, виходячи з того, що 1 грам вуглеводів відповідає 4 ккал. Для середньостатистичної дорослої людини добова норма становить 2400 ккал, тому прості цукру повинні бути присутніми в раціоні в кількості 300 грам, або 1200 калорій. Ця кількість змінюється в залежності від виконуваної роботи, стану здоров'я організму та індивідуальних особливостей.

Варто проконсультуватися щодо добової потреби з дієтологом, оскільки дефіцит призводить до апатії, втоми, нервозності, непритомності та тремору рук. Це також може сприяти розвитку серцево-судинних захворювань.

Опубліковано: 23.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ