Ліноленова кислота - походження, користь для здоров'я, рекомендований прийом

Ліноленова кислота - походження, користь для здоров'я, рекомендований прийом

Існує два типи ліноленової кислоти - це альфа-ліноленова кислота (ALA) і гамма-ліноленова кислота (GLA). Перший відноситься до групи омега-3 жирних кислот, а другий належить до групи омега-6. І ALA, і GLA приносять багато здоров’я та терапевтичних переваг у лікуванні багатьох хронічних захворювань. Вони не виробляються організмом людини, тому повинні надходити з їжею. У яких продуктах харчування вони містяться? Що саме вони роблять в організмі? Які переваги для здоров’я споживання цих жирних кислот?

Альфа-ліноленова кислота (ALA)

Відомо, що споживання омега-3 жирних кислот має користь для здоров’я. Протягом багатьох років важливість одного члена сімейства омега-3, а саме альфа-ліноленової кислоти, залишалася без уваги.

Сучасні дослідження показують, що АЛК разом із метаболітами з довшим ланцюгом може відігравати важливу роль у багатьох фізіологічних функціях. Потенційні переваги альфа-ліноленової кислоти включають модуляцію запальної реакції, кардіопротекторну дію, а також позитивний вплив на функціонування центральної нервової системи.

Важливість цієї жирної кислоти була підтверджена експертною консультацією 1978 року Всесвітньої організації охорони здоров’я/Організації з питань харчування та сільського господарства щодо ролі жирів і олії в харчуванні людини. Протягом багатьох років інтерес до ALA був незначним, і піднімалися лише питання, пов'язані з небезпекою споживання ненасичених жирних кислот, які схильні до окислення.

Один дослідник висунув теорію, що омега-3 жирні кислоти, хоча й схильні до перекисного окислення, насправді самі по собі є захисними. Його висновки були нещодавно підтверджені відкриттям нейропротектинів, потужних антиоксидантів, отриманих з докозагексаєнової кислоти.

Гамма-ліноленова кислота (GLA)

Гамма-ліноленова кислота (GLA) є важливим членом сімейства омега-6 поліненасичених жирних кислот, будучи проміжною ланкою в біоконверсії лінолевої кислоти в арахідонову кислоту.

Однією з найцікавіших, але суперечливих дієтичних проблем є потенційна профілактична роль g-ліноленової кислоти (GLA) у лікуванні різних хронічних захворювань. Ця стратегія заснована на здатності дієти змінювати склад клітинних ліпідів і біосинтез ейкозаноїдів (циклооксигеназ і ліпооксигеназ).

Ліноленова кислота - поява

 1. Альфа-ліноленова кислота

ALA міститься в деяких рослинних продуктах, включаючи волоські горіхи, канолу, бобові, насіння льону та зелені листові овочі.

Ця кислота є попередником трьох найважливіших довголанцюгових омега-3 жирних кислот: ейкозапентаєнової кислоти (EPA), докозапентаєнової кислоти (DPA) і докозагексаєнової кислоти (DHA), які відіграють ключову роль у розвитку та роботі мозку, здоров’ї серцево-судинної системи.

Омега-3 жирні кислоти входять до складу ліпідного подвійного шару клітинної мембрани практично всіх клітин організму та впливають на склад мембрани, біосинтез ейкозаноїдів, клітинні сигнальні каскади та експресію генів.

 1. Гамма-ліноленова кислота

GLA міститься в жіночому молоці та в невеликих кількостях у різноманітних звичайних харчових продуктах, особливо в органічному м’ясі. Знайдено у відносно великих кількостях в олії насіння примули вечірньої (7-10 г/100 г GLA), чорної смородини (15-20 г/100 г GLA), огірочника (18-26 г/100 г GLA) і олії грибів (23 - 26 г/100 г GLA).

Співвідношення омега-3 і омега-6

З часом схеми харчування змінилися, і в багатьох розвинених країнах споживання омега-6 жирних кислот різко зросло. Згідно з дослідженнями в минулому, співвідношення незамінних жирних кислот омега-6 (НЖК) до омега-3 в раціоні було 1:1. Однак у сучасній західній дієті це співвідношення приблизно 15:1.

Було показано, що коли споживання АЛК з їжею збільшується, частка як АЛК, так і ЕПК у плазмі та клітинних ліпідах збільшується. Крім того, вважається, що більш високе відносне споживання омега-6 жирних кислот збільшує виробництво арахідонової кислоти, яка, у свою чергу, використовується для виробництва протромботичних і прозапальних метаболітів омега-6.

Метаболіти омега-3 походження мають протизапальні та антиаритмічні властивості. Вважається, що високе співвідношення омега-6:омега-3 є фактором патогенезу багатьох захворювань, включаючи рак, серцево-судинні захворювання, остеопороз, а також запальні та аутоімунні захворювання.

Альфа-ліноленова кислота - користь для здоров'я

 1. Кардіопротекторний ефект

Було проведено багато досліджень, які підтверджують захисну роль довголанцюгових поліненасичених жирних кислот омега-3 з риби при ішемічній хворобі серця. Однак дані про роль АЛК менш конкретні.

Оскільки ALA є попередником довголанцюгових омега-3 жирних кислот, вона сприяє формуванню в організмі пулів EPA та DHA, які пов’язані з покращенням судинного тонусу, частоти серцевих скорочень, рівня ліпідів у сироватці крові, функції тромбоцитів, запальних реакцій, аритмії, швидкості росту атеросклеротичних бляшок і артеріального тиску. Таким чином, більшість цих корисних ефектів також пов’язані з прийомом альфа-ліноленової кислоти.

 1. Запалення

Запалення є центральним патологічним компонентом запальних захворювань. Такі захворювання, як ревматоїдний артрит, псоріаз, хвороба Корна, хронічна обструктивна хвороба легень і синдром подразненого кишечника (IBD) характеризуються високим ступенем запалення. Вважається, що омега-3 жирні кислоти здатні зменшувати запальні реакції, що сприяють захворюванням.

Ейкозаноїди, клас біоактивних молекул, діють як медіатори запалення та відіграють важливу роль в агрегації тромбоцитів. Вони складаються з омега-3 і омега-6 жирних кислот і включають лейкотрієни, простагландини і тромбоксани. Ейкозаноїди, отримані з омега-3 жирних кислот, мають антикоагулянтну, протизапальну та судинорозширювальну дію.

Продовжують з’являтися нові дослідження, які свідчать про те, що альфа-ліноленова кислота може відігравати фізіологічну роль у багатьох розладах і захворюваннях. Наприклад:

 1. Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю – нещодавнє дослідження показало значне покращення симптомів СДУГ у дітей, які отримували лляну олію (багату АЛК) і добавки вітаміну С;
 2. Нейропротекторний ефект - одне дослідження показало, що ALA може індукувати захист від ішемії при пошкодженні хребта, запобігаючи некрозу та апоптозу рухових нейронів;
 3. Аутоімунні захворювання - інше дослідження показує, що додавання лляної олії (70% ALA) до дієти може зменшити тяжкість системного червоного вовчака (SLE, або вовчак).

Гамма-ліноленова кислота - користь для здоров'я

 1. Ревматизм

Нещодавні результати вказують на те, що застосування GLA може бути корисним для кількох захворювань. Найбільш багатообіцяюча серія робіт, що демонструють ефективність GLA, була в лікуванні ревматоїдного артриту. Пацієнти з ревматоїдним артритом і активним синовітом отримували ГЛК (1,4-2,8 г/добу) протягом 1 року. Пацієнти, які приймали GLA протягом цілого року, показали прогресивне покращення, що свідчить про те, що GLA може діяти як повільно діючий протиревматичний препарат, що змінює захворювання.

Крім того, пероральне введення GLA може пригнічувати проліферацію людських Т-клітин. Очевидно, що ці висновки підкреслюють необхідність терапевтичної дози GLA, яка зменшить аутоімунні та клітинно-опосередковані реакції та, таким чином, зменшить потребу в одночасному застосуванні протиревматичних засобів.

Використання GLA як м’якої додаткової терапії є важливим, оскільки пацієнти з ревматоїдним артритом мають високий ризик шлунково-кишкових ускладнень від традиційних НПЗП і кортикостероїдів.

 1. Профілактика серцево-судинних захворювань

Потенціал GLA у корисній модуляції серцево-судинних факторів ризику вивчався понад 20 років тому. Однак нещодавно було показано, що дуже висока доза олії огуречника, що вводиться в дозі 72 мг ГЛК/кг маси тіла протягом 42 днів, дійсно збільшує агрегацію тромбоцитів. Таким чином, питання про те, чи придатний GLA для лікування дисфункції тромбоцитів у людей (тромбоемболія), ще належить дослідити у великому клінічному дослідженні.

 1. Протираковий ефект

Зростаюча кількість досліджень свідчить про те, що GLA є унікальною серед членів сімейства PUFA (LA, GLA та AA) за своїм потенціалом пригнічує ріст пухлини та метастазування. GLA має здатність пригнічувати як рухливість, так і інвазивність клітин раку товстої кишки людини шляхом збільшення експресії Е-кадгерину, молекули міжклітинної адгезії, яка діє як супресор метастазів. Крім того, GLA зменшує адгезію пухлини до ендотелію, що є ключовим фактором утворення віддалених метастазів, частково шляхом покращення ендотеліального зв’язку.

Ліноленова кислота - рекомендований прийом

 1. Альфа-ліноленова кислота

Поточні стандартні значення споживання вказують, що для досягнення адекватної поживної цінності АЛК повинна забезпечувати 0,6-1,2% енергії, причому до 10% жирних кислот з довгим ланцюгом.

На відміну від ALA (яка є важливою), EPA та DHA не мають мінімальних вимог, і у високих дозах становлять ризик для здоров’я людини. Комітет зі складу жирних кислот у сумішах для немовлят вимагає включення АЛК на рівні не менше 50-100 мг/100 ккал.

 1. Гамма-ліноленова кислота

Докази свідчать про те, що нормальна швидкість ендогенного утворення GLA з лінолевої кислоти у дорослої людини становить 100-1000 мг/добу. Це свідчить про те, що для того, щоб зробити корисний харчовий внесок, слід подумати про добові дози щонайменше 25-50 мг/день, тоді як терапевтичні рівні, можливо, повинні досягати 100-500 мг/день.

Ліноленова кислота - можливі побічні ефекти

 1. Альфа-ліноленова кислота

Багато публікацій про споживання омега-3 жирних кислот повідомляють про дуже мало побічних ефектів, окрім легких шлунково-кишкових симптомів. Проте занепокоєння викликало результат одного мета-аналізу, який виявив підвищену захворюваність на рак простати у чоловіків, які споживають велику кількість АЛК або мають високий рівень АЛК у крові.

 1. Гамма-ліноленова кислота

З точки зору безпеки, дієтичні джерела GLA виявляються абсолютно нетоксичними. Хоча повідомлялося про обмежені випадки м’якого стільця, відрижки та здуття живота, кілька довготривалих досліджень харчування людей чітко показали, що до 2,8 г GLA/день добре переноситься. Крім того, у довготривалих клінічних дослідженнях не спостерігалося змін перекисного окислення ліпідів та сприйнятливості до інфекції.

Виходячи з наведених даних і досліджень, збільшення АЛК у вашому щоденному раціоні є безпечним, життєздатним варіантом для задоволення ваших потреб у харчуванні та підтримки рекомендованого співвідношення омега-6:омега-3.

Продукти, природно багаті АЛК, повинні бути включені в щоденний раціон кожного, і виробники можуть допомогти населенню дотримуватися вимог, збільшуючи кількість АЛК в оброблених харчових продуктах. Результати багатьох досліджень, описаних раніше, вказують на те, що альфа-ліноленова кислота не тільки незамінна, але й має цілющі властивості.

У свою чергу, очевидно, що все ще існують великі прогалини в поточному розумінні функції GLA у людей. Знання про гамма-ліноленову кислоту як поживну речовину та терапевтичний засіб зростають. Проте для оцінки впливу цієї кислоти на здоров’я все ще потрібно все більше досліджень і наукових доказів.

Опубліковано: 23.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ