Транс-жири – що це таке? Чим вони так небезпечні і шкідливі?

Транс-жири – що це таке? Чим вони так небезпечні і шкідливі?

Жири, як і білки та вуглеводи, є важливими поживними речовинами для підтримки правильного харчування. Однак не всі жири корисні для організму. Найбільш небезпечними є трансжирні кислоти. У яких продуктах харчування вони містяться? Як ефективно виключити їх з раціону, щоб мати міцне здоров'я?

Трансжири - що це?

Транс-ізомери, які є одними з ненасичених жирних кислот, характеризуються тим, що в їх структурі присутні подвійні зв'язки в транс-розташуванні між атомами вуглецю.

Транс-жири зустрічаються в природі вкрай рідко, лише в молоці або м’ясі жуйних тварин. Вони утворюються в результаті процесу твердіння, метою якого є зміна консистенції жиру. Завдяки транс-ізомерам виробництво їжі стає легшим і дешевшим, а харчові продукти можуть мати довший термін зберігання.

На жаль, їх споживання дуже негативно впливає на організм. Це призводить до багатьох серйозних і смертельних захворювань. Отже, чого слід уникати у своєму раціоні, щоб зменшити кількість споживаних трансжирів?

Продукти з найбільшим вмістом трансжирів

Практично щодня всі їдять хліб, а дехто навіть кілька разів на день. Булочки або хліб часто намазують маслом або маргарином.

Однак дослідження показують, що в цих продуктах міститься досить велика кількість небезпечних транс-жирів. Тому необхідно уважніше розглянути ці продукти та їх вміст з точки зору наявності транс-ізомерів.

Вершкове масло

Вершкове масло - харчовий продукт, який часто використовують вдома для приготування бутербродів та інших страв. Аналіз, проведений, зокрема, Інститутом харчових продуктів і харчування, показав, що вміст транс-ізомерів у вершковому маслі перевищує на 2% всі жирні кислоти.

М'який і твердий маргарини

Тверді маргарини є популярною альтернативою вершковому маслу, тому їх часто використовують на кухні. Кількість трансжирів у цих продуктах коливається від 0,1% до 22%. У випадку цих харчових продуктів особливу увагу слід приділяти етикеткам, на яких міститься інформація про вміст цих небезпечних ізомерів.

На відміну від стікового маргарину, м’який маргарин не містить занадто багато транс-жирів. Дослідження Інституту харчових продуктів і харчування показали їх присутність у цих продуктах на рівні 0,1%-1,1%.

Жирові суміші

Популярні жирові суміші є більш здоровою альтернативою маслу та маргарину. Вони не містять великої кількості транс-жирних кислот: приблизно від 0,2% до 5%. Через цю невідповідність слід також перевіряти склад на етикетках цих харчових продуктів.

Готові кондитерські вироби (печиво, бісквіти)

Небезпечні трансжири також містяться у всіляких кондитерських виробах, які так охоче купують. Їх кількість в тому чи іншому продукті може коливатися, тому варто вибирати готову випічку, яка містить найменшу кількість транс-ізомерів .

Солодощі (шоколадні вироби)

Шкідливі транс-жири також можуть ховатися у всіх видах шоколадних виробів. Їх можна знайти в деяких кремах, батончиках, шоколадних цукерках з начинкою, тобто в продуктах харчування, до яких із задоволенням тягнуться наймолодші. Захистіть своїх дітей від цих небезпечних ізомерів і вибирайте лише продукти, які їх не містять.

Готові страви швидкого приготування

Ми часто чуємо, що фастфуд дуже небезпечний для нашого здоров'я. Застереження про шкідливість цих страв не безпідставні, адже вони містять транс-жири. Особливо небезпечним для здоров'я є вживання популярних шашликів.

Середній вміст трансжирних кислот на продукт у цих стравах коливається від 0,10 г до 0,82 г. У багатьох ресторанах страви (наприклад, картоплю фрі або рибу) часто смажать в олії, яку багато разів використовують. Вона також містить небезпечні транс-жири.

Порошкові супи та соуси

У сучасному напруженому світі люди прагнуть отримати порошкоподібну їжу, яку можна приготувати простим і швидким способом. Особливо популярні порошкоподібні супи, широко відомі як «китайські» супи, як і порошкоподібні соуси, також містять транс-ізомери.

Плавлені та бутербродні сири

Інші продукти, в яких можуть бути шкідливі транс-жири, це плавлені, гомогенізовані або сендвічні сири. Тому намазування хліба маслом, а потім сиром надзвичайно шкідливе для здоров’я. Слід уникати таких харчових звичок.

Вплив транс-ізомерів на здоров'я

Вживання навіть невеликих кількостей продуктів, що містять трансжирні кислоти, дуже небезпечно для всього організму. Вони порушують роботу багатьох органів. Транс-ізомери призводять до зниження концентрації хорошого холестерину і збільшення концентрації його поганого аналога. Вони також є однією з причин надмірного накопичення абдомінального жиру, а отже, й ожиріння.

Транс-жири викликають резистентність до інсуліну і, як наслідок, сприяють розвитку цукрового діабету 2. Однак це не всі негативні наслідки вживання продуктів, що містять ці ізомери.

Трансжирні кислоти, перш за все, значно підвищують ризик алергічних захворювань і серцево-судинних захворювань, таких як атеросклероз або ішемічна хвороба серця. Крім того, вони припиняють синтез незамінних жирних кислот.

Як зменшити і замінити транс-жири?

За рекомендаціями ВООЗ добове споживання транс-ізомерів не повинно перевищувати 1% енергії, що надходить в організм з їжею. Щоб бути здоровим, варто утриматися від вживання готової випічки та страв швидкого приготування, шоколадних виробів, солоних закусок і твердих маргаринів.

Кардинально змінити харчові звички вкрай важко. Тому, якщо повністю виключити з раціону продукти, що містять небезпечні трансжирні кислоти, неможливо, варто звернути увагу на продукти, що містять невелику кількість цих ізомерів.

Як дізнатися, що продукт виготовлено з транс-жирами? Якщо на упаковці продукту написано «частково гідрогенізований рослинний жир», купувати такий продукт не варто, оскільки він містить трансжирні кислоти.

Одним із способів зменшити споживання транс-ізомерів, і при цьому забезпечити організм корисним холестерином, є смаження їжі на якісних рослинних оліях. Хорошим рішенням є також використання на кухні оливкової олії замість, наприклад, сала або твердого маргарину.

 

Опубліковано: 23.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ