Незамінні амінокислоти - види, функції, добавки, недоліки

Незамінні амінокислоти - види, функції, добавки, недоліки

Амінокислоти є основним будівельним матеріалом усіх білків. Їх поділяють на ендогенні та екзогенні амінокислоти. Перший вид сполук організм здатний виробляти сам, а другий повинен надходити з їжею. Які функції незамінних амінокислот? У яких продуктах їх шукати?

Види та функції амінокислот

Амінокислоти є основним структурним елементом білків і відповідають за такі дії, як: регенерація пошкоджених клітин і тканин, загоєння ран, кондиціонування правильного росту, формування імунних тіл (імуноглобулінів), вони є основним компонентом крові та лімфи та переносником певних сполук (вітамінів і мінералів). Незамінні амінокислоти зустрічаються в організмі природним шляхом.

Екзогенні амінокислоти, з іншого боку, повинні прийматися з їжею. Серед них виділяємо:

 1. аргінін - використовується при синтезі азоту (II); зменшує в'язкість кровоносних судин (за рахунок їх розширення); прискорює загоєння ран,
 2. фенілаланін - є попередником тирозину (бере участь разом з ним у виробленні адреналіну),
 3. ізолейцин - захищає м'язові волокна від руйнування в ситуаціях, викликаних стресом і фізичними навантаженнями; підвищує рівень енергії,
 4. гістидин - важливий під час росту організму; використовується в синтезі нуклеїнових кислот, гемоглобіну та ферментів; є попередником гістаміну,
 5. лейцин - опосередковує регенерацію м'язів і кісток; допомагає регулювати рівень цукру в крові; бере участь у синтезі гормону росту,
 6. лізин - незамінний при зростанні хрящів і сухожиль, лактації та синтезі нуклеотидів; виробляє карнітин (тим самим впливає на жировий обмін); адсорбує кальцій,
 7. метіонін – захищає клітини печінки; бере участь у синтезі холіну та креатину; є донором сірки,
 8. треонін - підтримує роботу кровоносної, нервової, імунної та печінкової систем; прискорює загоєння ран,
 9. валін - перешкоджає розпаду м'язових волокон при фізичних навантаженнях; бере безпосередню участь у нарощуванні м'язів,
 10. триптофан - бере участь в синтезі вітаміну РР, серотоніну і мелатоніну; він міститься в тромбоцитах, слизових оболонках і нервовій тканині.

Аргінін і гістидин класифікуються як відносно екзогенні амінокислоти. В організмі дорослої людини ці сполуки можуть вироблятися (їхня кількість може покрити добову потребу), тоді як у дитини та підлітка синтез цих амінокислот не відбувається, тому вони повинні надходити з їжею.

Продукти, що містять незамінні амінокислоти

До харчових продуктів, багатих екзогенними амінокислотами, відносяться такі продукти, як: м'ясо, молоко і молочні продукти, сир, яйця і деякі морепродукти. У цьому виді їжі можна знайти повноцінний білок. У випадку з рослинними продуктами – їх білок не містить повного набору амінокислот, тому його відносять до неповноцінного. До них відносяться: соєві боби, висівки, гриби, насіння та горіхи, а також бобові. Певні амінокислоти можна знайти в певних видах їжі:

 1. аргінін - бобові, птиця, свинина, соєві боби, арахіс , 
 2. гістидин - баранина і яловичина, курка, індичка, тунець, соєві боби, гарбузове насіння, яйця, квасоля, спіруліна,
 3. фенілаланін - сир пармезан, сир Едам, моцарела, насіння гарбуза, мигдаль, фісташки, риба, морепродукти, яйця, пахта,
 4. ізолейцин - яйця, соєві боби, біла риба, молоко, тверді сири, арахіс,
 5. лейцин - курка, яловичина, свинина, фісташки, кунжут, насіння соняшнику, 
 6. лізин - соєві боби, тунець, скумбрія, палтус, тріска, морепродукти, насіння чіа, яйця, боби,
 7. метіонін - йогурт, молоко, вершки, бразильські горіхи, тверді сири,
 8. треонін - птиця, печінка, сир пармезан, козячий сир, лосось, тунець, насіння льону, 
 9. валін – сир, йогурт, молоко, козячий сир, квасоля, гриби, яйця,
 10. триптофан - кешью, фундук, червоне м'ясо, вівсянка, вівсяні висівки.

Незамінні амінокислоти - добавки

Дефіцит екзогенних амінокислот в організмі може викликати ряд захворювань і навіть побічно призводити до різних захворювань. У зв'язку з тим, що ці сполуки повинні надходити в організм з їжею, буває, що вони присутні в організмі в зменшеній кількості. Потреба в цьому типі амінокислот може бути додатково збільшена такими факторами, як: хронічний стрес, зниження імунітету і навіть статеве дозрівання.

Окремі екзогенні амінокислоти впливають на певні органи тіла. Лізин і метіонін благотворно впливають на серце, фенілаланін бере участь в утворенні тирозину - амінокислоти, необхідної для нормальної роботи щитовидної залози, а аргінін, гліцин і триптофан корисні для мозку. Своїм правильним функціонуванням скелетні м’язи зобов’язані лейцину, ізолейцину та валіну. Найкращий спосіб доповнити екзогенні амінокислоти - приймати їх у вільній, природній формі, якою є L-амінокислоти . У такому вигляді їх можна купити в більшості аптек.

Дослідження показали, що добавки екзогенних амінокислот сприяли поліпшенню багатьох хворобливих станів, таких як: ревматизм, діабет, атеросклероз, гіпертонія, епілепсія, депресія, а також допомагали при головних і м'язових болях. Крім того, він покращує здатність до навчання і запам'ятовування, а травна система працює на повну потужність. Однак слід пам’ятати, що екзогенні амінокислоти можуть бути передозовані, і наслідками найчастіше є діарея, жовчні камені та підвищення рівня холестерину ЛПНЩ у кровоносних судинах.

Вегетаріанська та веганська дієта та дефіцит екзогенних амінокислот

Продукти тваринного походження містять повний набір амінокислот, тому їх відносять до джерел повноцінного білка. Рослинні аналоги є неповноцінними, оскільки не містять усіх незамінних амінокислот. Тому вегетаріанська та веганська дієти, в основі яких лежить відмова від м’яса, певною мірою небезпечні, якщо людина не виконує певних правил.

Варто знати, як складати їжу, щоб уникнути погіршення самопочуття і виникнення захворювань. Рослинна їжа повинна включати злакові продукти (цільнозернові), бобові (джерело білка), насіння або горіхи (джерело жирів) та інші овочі (мікро- та макроелементи). Таким чином, організм буде забезпечуватися екзогенними амінокислотами з різних продуктів. Також варто використовувати добавки для доповнення відсутніх інгредієнтів.

Незамінні амінокислоти в спорті

BCAA — популярна назва групи з трьох екзогенних амінокислот: лейцину, ізолейцину та валіну. Вони належать до амінокислот з розгалуженим ланцюгом і зазвичай використовуються як добавки спортсменами для збільшення сили тіла та покращення роботи м'язів . Вони також сприяють спалюванню жирової тканини за рахунок більш швидкої регенерації клітин. Крім того, в їх функції входять:

 1. зниження кількості аміаку в організмі,
 2. обмеження скорочення білка,
 3. прискорення нарощування м'язової тканини (анаболізм),
 4. стримування почуття голоду,
 5. пригнічення секреції серотоніну (відсутність втоми),
 6. зниження рівня кортизолу, який відповідає за виснаження м'язів.

Захворювання, пов'язані з незамінними амінокислотами

Фенілкетонурія – метаболічне захворювання, яке має генетичну основу. Він полягає в неправильній переробці незамінної амінокислоти (фенілаланіну) в тирозин в печінці. Наслідком цього процесу є надмірне накопичення тирозину в рідинах організму і, що особливо небезпечно, в центральній нервовій системі. Якщо захворювання не лікувати, воно може призвести до затримки розвитку, судом, мікроцефалії та гіперактивності. Лікування полягає у виключенні з раціону продуктів, що містять фенілаланін. Важливо виявити цю аномалію в перші місяці життя дитини.

Серповидно-клітинна анемія – це спадкове захворювання, яке загрожує життю. Еритроцити набувають серпоподібної форми, завдяки чому кисень транспортується до всіх клітин організму в зменшеній кількості. Це пов'язано з мутацією гемоглобіну - замість глутамінової кислоти з'являється валін, який закупорює судини. Лікування в основному спрямоване на попередження симптомів захворювання. Повного одужання можна досягти за допомогою трансплантації гемопоетичних клітин, якщо знайдеться відповідний донор.

Дефіцит незамінних амінокислот

Дефіцит екзогенних амінокислот в організмі може викликати негативні захворювання. Найчастіше це пов'язано з нехтуванням дієти і недостатнім забезпеченням інгредієнтів. При тривалому недоїданні організму виникає значний дефіцит амінокислот. Зазвичай це супроводжується нестачею макроелементів і мікроелементів.

Екстремальне голодування може призвести до набряків, ожиріння печінки, труднощів із синтезом альбуміну, погіршення стану волосся, нігтів і шкіри, а також зупинки розвитку (у дітей). Систематично додаючи всі типи екзогенних амінокислот, як з їжею, так і через добавки, ми зможемо уникнути негативних наслідків для здоров’я. Таким чином, тіло і розум також будуть у ідеальному стані.

Опубліковано: 27.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ