Білкова добавка - види, склад, застосування, властивості

Білкова добавка - види, склад, застосування, властивості

Протеїнова добавка є охоче використовуваною добавкою до раціону кожної активної людини, незалежно від того, намагається вона наростити м'язову масу або схуднути. Навіть збалансованого харчування в цьому випадку може бути недостатньо. З цієї причини використовуються дієтичні добавки, які допомагають задовольнити індивідуальні недоліки. Кому слід використовувати білкову добавку? Які переваги включення цієї добавки у ваш раціон?

Хто може вживати протеїнові добавки?

Білок у раціоні тренуючого людини є основним будівельним матеріалом м'язів. Крім того, це зміцнює їх і підвищує ефективність проведених тренувань. Протеїнова добавка рекомендована спортсменам, які інтенсивно тренуються в різних видах дисциплін. Використовується не тільки силовими атлетами, але і спортсменами на витривалість.

Використання білкової добавки під час схуднення може підвищити ефективність цього процесу. БАДи цього типу покращують обмін речовин і усувають відчуття голоду, завдяки чому немає необхідності перекушувати між прийомами їжі. Тож це чудова альтернатива солодким закускам із високим ступенем обробки.

Протеїнові добавки також рекомендуються людям, які відновлюються після травм. Завдяки їх використанню можлива більш швидка регенерація і відновлення. Ми також говоримо про травми, отримані не тільки в результаті тренувальних боїв.

Добавки, що містять білок, успішно включаються в раціон людей з непереносимістю лактози або дотримуються веганської або вегетаріанської дієти, при якій не можна вживати м'ясні продукти з високим вмістом білка.

Протеїнові добавки і спортсмени

Всупереч поширеній думці, протеїнові добавки призначені не тільки для спортсменів. Це чудове джерело макроелементів для зайнятих людей, у яких немає часу на приготування повноцінної їжі, або для тих, хто хоче взяти здоровий перекус із собою на роботу. Лише одна порція добавки з молоком може замінити поживну цінність класичної страви.

Великою перевагою використання білкового порошку є зручна форма його прийому. Просто з’єднайте продукт з молоком і все перемішайте. Виходить рідкий розчин. Залежно від кількості поживних речовин та інших інгредієнтів такий коктейль може замінити класичну вечерю за вмістом макроелементів.

Однак слід пам'ятати, що добавки повинні бути лише доповненням до збалансованого раціону і покликані заповнити недоліки в меню. Вони не можуть замінити здорові харчові звички і стати основним прийомом їжі протягом дня, тому що це може бути небезпечно для здоров'я (велика кількість білка в раціоні може призвести до ураження нирок).

Види білкових добавок

Існує кілька форм протеїну. Не всі рівні. Серед найкращих протестованих, що містять повний спектр екзогенних амінокислот у відповідних пропорціях, ми виділяємо сироватковий протеїн.

Процес його виробництва починається з пастеризації свіжого молока. Потім додають травні ферменти, щоб відокремити тверду частину молока від рідкої, яка називається сироваткою. Крім білка, він також містить жир і лактозу. Наступним етапом є пропускання рідкої сироватки через фільтраційні мембрани. Це лікування спрямоване на зменшення кількості жирів і цукру. Процес очищення визначає, скільки білка буде в сухій речовині продукту. Він може досягати 80%.

Сироватковий протеїн ділиться на 3 найпопулярніші види. Розрізняють концентрат (WPC), ізолят (WPI) і гідролізат (WPH). 

 • Концентрат сироваткового білка отримують в процесі мікрофільтрації. Ця обробка видаляє значну кількість жиру, лактози та домішок із сироватки. Вміст білка в готовому продукті залежить від ступеня концентрації і коливається від 35 до 80% Завдяки широкому спектру смаків, ціни та розчинності є найбільш часто вибираним видом поживних речовин.
 • Ізолят сироваткового протеїну отримують методом перехресної фільтрації через мембрани. Вони затримують переважну більшість домішок і непотрібних речовин. Ізолят характеризується вищою біодоступністю, ніж концентрат, і вищим вмістом білка в сухій речовині (приблизно 90%). Це хороша альтернатива для людей, які мають проблеми з перетравленням лактози. Ізолят сироваткового протеїну засвоюється дуже швидко, тому його охоче використовують у передтренувальних варіантах.
 • Гідролізат сироваткового протеїну – це «попередньо перетравлена» версія сироваткового протеїну. Отримують в результаті ферментативного гідролізу ізоляту або концентрату. Ця форма протеїну легко засвоюється організмом, тому її використовують спортсмени.
 1. Рослинні білкові добавки

Люди, які не споживають продукти тваринного походження або м’ясо, можуть отримати користь від білка рослинного походження. Доступні білки рису, сої, амаранту, гороху, кіноа та коноплі .

Вони характеризуються гіршим амінокислотним складом, ніж м'ясо або молочні продукти. Часто виробники поєднують кілька видів рослинних білків, щоб отримати продукт, що володіє підвищеною харчовою цінністю.

 1. Яловичі білкові добавки

М'ясо яловичини багато спортсменів вважають найціннішим джерелом білка. Ця думка в основному пояснюється високим вмістом заліза, цинку і креатину.

Завдяки повній амінограмі яловичий протеїн є повноцінним продуктом. Однак деякі виробники використовують для виробництва не тільки яловичину, а й відходи. Про це свідчить високий вміст гліцину в складі.

 1. Казеїновий білок

Це білки молочного походження, які відрізняються насамперед дуже тривалим часом вивільнення амінокислот в організмі (приблизно до 7 годин). Казеїн є дуже хорошим рішенням для споживання на ніч або під час більшої перерви між прийомами їжі. Він надовго пригнічує апетит, тому під час схуднення бажано включати казеїновий білок.

Найкращий вид – міцелярний казеїн. Він має оптимальний амінокислотний профіль і має репутацію гарного смаку.

Білкова добавка та потреба в білку

Своєю популярністю протеїнові добавки зобов'язані головним чином тому факту, що більшість активних людей борються з дефіцитом білка в щоденному раціоні. Добова потреба в білку для не тренованих людей становить близько 0,8-1 г на кілограм маси тіла. Спортсменам цього інгредієнта потрібно набагато більше, приблизно 1,4-2,8 г/кг маси тіла.

Додаткові порції білка повинні споживати також діти у фазі розвитку та люди похилого віку, у зв’язку з катаболічними процесами, що відбуваються в організмі.

Людям, які не тренуються інтенсивно, зазвичай не потрібно тягнутися до протеїнових добавок, оскільки споживання приблизно 1 г на кілограм ваги тіла не є надто складним при використанні натуральних, необроблених продуктів. Однак у спортсменів може виникнути проблема з вживанням приблизно 150-200 г білка протягом дня. Тому використовуються протеїнові добавки, які є зручним способом споживання великої кількості цього макроелемента.

Як дозувати білкову добавку?

Частину протеїнової добавки слід коригувати відповідно до інтенсивності тренувань, враховуючи індивідуальні схильності та потреби. Правильно розподілені раціони добавки сприяють підвищенню ефективності тренувань, зменшенню жирових відкладень або збільшенню м'язової маси в залежності від калорійності раціону.

Білки поділяють на:

 1. повноцінні - містять всі незамінні амінокислоти в оптимальних пропорціях. В основному це м'ясо тварин, яйця, риба та молочні продукти,
 2. не повністю дефіцитні – вони характеризуються повним амінокислотним профілем, але в незбалансованих пропорціях; це рослинні білки,
 3. неповноцінні – низький вміст екзогенних амінокислот.

Дозування протеїну - це індивідуальна справа, яка визначається виходячи з потреб конкретної людини. Добавки слід додавати лише до збалансованого раціону. Спочатку встановлюється раціон, а недоліки заповнюються добавкою.

Вживання протеїну особливо важливо після тренувань, коли потреба в доповненні цього макроелемента особливо велика. Дозування на прикладі людини вагою близько 90 кг може виглядати так:

 1. співвідношення білків і вуглеводів повинно бути 1 до 3 (найшвидше відновлення глікогену),
 2. з нутрієнта додаємо 90 г вуглеводів + 30 г білка.

Білкові добавки та схуднення

Прийом добавок з високим вмістом білка може допомогти вам схуднути. Високобілкова дієта пригнічує відчуття голоду, завдяки чому ефект насичення триває довше.

Тут необхідно ознайомитися з терміном TEF, що розшифровується як термічний ефект їжі . Це енергія, яку ми використовуємо під час перетравлення їжі. Білок має вищий TEF, ніж інші макроелементи, тобто вуглеводи та жири. Це означає, що після вживання білка з теплом спалюється більше калорій, ніж під час прийому інших макроелементів.

Перевагою вживання білкових добавок є надзвичайна зручність їх споживання. Просто додайте порцію протеїну в коктейль, сир або омлет. Існує багато креативних способів скласти страви з цього порошку.

Використання білка в раціоні допоможе вам довше залишатися ситими і підтримувати обмін речовин на високому рівні. Дослідження показують, що сироватковий протеїн краще за інші різновиди вгамовує апетит.

Протеїнова добавка і нарощування м'язової маси

Доктор Девід Зінченко в книзі «Diet Abs Eat Right Evry Time Guide» говорить, що сироваткові білкові добавки містять найбільшу кількість білка, яку можна отримати з найменшою кількістю калорій. Звичайно, ми говоримо про ізолят WPI.

Спортсмени та фізично активні люди використовують білкові добавки як перекус перед тренуванням. Він забезпечує організм будівельними інгредієнтами, які можна використовувати в будь-який час. Це, в свою чергу, дозволяє збільшити м'язову силу, а згодом і м'язову масу.

Численні дослідження також говорять про переваги прийому білкових добавок після тренування. прибл. 20 г сироваткового білка в поєднанні з вуглеводами можуть призвести до гіпертрофії або збільшення розмірів м'язових клітин.

Протеїнові добавки - чи варто?

Використання протеїнових добавок є відмінним рішенням у разі дефіциту цього важливого будівельного елемента. Забезпечення потрібної кількості білка особливо важливо після виснажливих тренувань. Тому це продукт, який можуть вживати не тільки спортсмени, а й люди, які фізично працюють.

Перш ніж купувати потрібний продукт, варто уважно проаналізувати склад добавки. Він повинен бути максимально коротким. Різноманітність смаків на ринку означає, що кожен може знайти правильний варіант для себе.

Опубліковано: 27.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ