Як посадити, виростити та доглядати за полуницею

Як посадити, виростити та доглядати за полуницею

Полуниця, мабуть, один з найпопулярніших фруктів, які садівники вирощують у своїх садах. Особливо початківцям садівникам. Але є багато різних типів, які слід розглянути, і є умови вирощування, яких ви повинні дотримуватися, щоб отримати оптимальний урожай. У цій статті ми розкажемо як успішно садити, вирощувати полуницю та доглядати за нею у вашому саду.

Немає нічого кращого, ніж свіжа полуниця прямо з вашого саду. Солодкі, ароматні та освіжаючі, ці яскраво-червоні фрукти є декадентським доповненням до смузі, салатів, десертів або корисних закусок. Садова свіжа полуниця має аромат і насичений смак, які не мають аналогів у супермаркетах. 

Полуниця є неймовірним надбанням для будь-якого садівника, який прагне зменшити витрати на їжу, додати поживних речовин у свої страви та висадити багаторічні рослини, які дають урожай рік за роком. Найкраще те, що вони є ідеальною закускою прямо з саду.  

Якщо ви хотіли вирощувати дрібні фрукти, але відчуваєте страх від кущових ягід або фруктових дерев, полуниця — ідеальне місце для початку. Вони витривалі, пристосовані до багатьох кліматичних умов і прості в догляді.

Історія та вирощування 

Полуниця - ідеальна плодова рослина для будь-якого садівника-початківця. Вони пристосовані до широкого діапазону умов вирощування та можуть вирощуватися в контейнерах, підвісних горщиках, садових клумбах або навіть як їстівний ландшафтний дизайн. Контраст їхніх яскравих ягід на тлі темно-зеленого листя — прекрасне видовище в будь-якому саду.  

Плідна врожайність рослин полуниці та низький рівень росту роблять її дуже корисною культурою, за якою легко доглядати. Як багаторічні рослини їх можна посадити один раз і збирати багаторазово. Вони також постійно створюють нові дитячі рослини за допомогою бігунів. Поки у неї є багато місця та багатий слабокислий ґрунт, полуниця буде охоче плодоносити протягом багатьох років.   

Розмноження 

Полуниця зазвичай розмножується вегетативно (поділом або кроною), а не статевим шляхом (насінням). Це пов’язано з тим, що насіння полуниці довго дозрівають і менш надійні, ніж кронки. Крони полуниці — це молоді коренеплоди, зібрані, очищені, збережені та відправлені на пересадку. Вони дають садівникам фору навесні та швидко починають виростати у щасливі великі рослини.  

Є кілька способів ефективного розмноження полуниці.

Одна цікава особливість полуниці полягає в тому, що коли ви її посадите, вона легко розмножується. Якщо ви не обрізаєте полуницю, ви отримаєте нові рослини повсюди. Хоча рекомендують проводити обрізку для отримання найкращих врожаїв, ви також можете залишити кілька пагонів для розмноження власних коронок полуниці.  

Посадка 

Посадка полуниці - це веселе та легке заняття для садівників будь-якого віку. На відміну від посадки насіння, крони полуниці не вимагають такої великої точності з відстанню та зрошенням. Однак вони вимагають особливої ​​уваги до деталей щодо глибини посадки. 

  • Висаджуйте полуницю навесні або восени залежно від вашої зони вирощування. Грунтові сади, підняті грядки та контейнери є чудовими місцями для вирощування.
  • Дайте полуниці місце для бігунів, посадивши їх на відстані 18 дюймів один від одного. Полуницю можна вирощувати різними способами, але переконайтеся, що вона отримує 8 або більше годин сонця та висаджена в слабокислому ґрунті.
  • Збагатіть свій рідний ґрунт, додавши кілька дюймів старого компосту або іншої насиченої органіки. Розгляньте пакетичну суміш преміум-класу для вирощування в контейнерах.
  • Давайте рослинам 1-1,5 дюйма води щотижня і не змочуйте листя.
  • Сприяйте чудовому плодоношенню, підживлюючи рослини добривами безперервного вивільнення.
  • Збирайте стиглу полуницю прохолодним ранком і відразу охолоджуйте її.

Деякі сорти полуниці  приживаються протягом першого року і вже починають плодоносити на другий рік. Іноді садівники навіть видаляють будь-які квіти та фрукти з цих рослин, що закорінюються, щоб вони вкладали свою енергію в коріння. Їхнє терпіння винагороджується на другий рік рясними плодами приблизно в червні. 

Інші сорти, які називаються денно-нейтральними, вкорінюються та плодоносять у перший рік росту. Їх часто вирощують як однорічники в комерційних системах виробництва. Хоча вони можуть продовжувати ріст у другому та третьому сезонах, продуктивність зменшується, і часто легше боротися з бур’янами та хворобами, пересаджуючи щороку. 

Життєвий цикл полуниці

Успіх із полуницею вимагає розуміння її життєвого циклу. Як і більшість витривалих багаторічних рослин, полуниця відмирає взимку та починає інтенсивно рости, коли ґрунт прогріється навесні. Після плодоношення багато видів полуниці дають численні пагони з молодими рослинами на кінчиках. Ці бігуни часто вкорінюються поблизу, але залишаються прикріпленими до материнської рослини.

Виснажена утворенням плодів і потомства, полуниця зазвичай бере другий період відпочинку в другій половині літа. Якщо прополювати та злегка поливати, більшість батьківських рослин – і їхні нащадки – восени оживляються й знову ростуть. Незважаючи на те, що може здатися, що у вересні з полуницею мало що відбувається, рослини зайняті протягом осінніх місяців, розвиваючи приховані бруньки, які виростуть у квіти наступної весни.

Однак вирощування полуниці не потребує великої праці. У будь-якій місцевості можна дозволити полуниці вирости в яскравий зелений ґрунтовий покрив, який потребує незначного догляду. Рослини не будуть так інтенсивно плодоносити, як більш інтенсивні рослини, але вони все одно будуть давати смачні ягоди рік за роком.

Вирішення проблем

Слимаки часто прогризають дірки в полуниці, коли вона починає дозрівати. Органічні мульчі, такі як солома, стимулюють появу слимаків, тому там, де слимаки є проблемою, допомагає пластикова мульча.

Влітку деякі грибкові захворювання викликають утворення темних плям на листках. Обрізання або скошування листя полуниці та згрібання його влітку може перервати життєвий цикл деяких шкідників і хвороб полуниці. Безумовно, найстрашнішими шкідниками полуниці є птахи. Щоб не дати пірнатим викрасти ваші ягоди, накрийте рослини легкою сіткою для птахів, коли ягоди почнуть дозрівати.

Іноді ваші плоди можуть бути дрібними через спеку та посуху. Коли ви почнете поливати і погода покращиться, нові плоди мають бути нормального розміру.

Збір врожаю та зберігання

Збирайте полуницю вранці, коли плоди охолонуть, і відразу ставте в холодильник. Перед тим, як їсти або варити, ретельно промийте ягоди прохолодною водою. Додаткову полуницю можна заморозити, висушити або зробити з неї варення.

Опубліковано: 02.08.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ