Протеїн коноплі - склад, калорійність, вплив на здоров'я

Протеїн коноплі - склад, калорійність, вплив на здоров'я

На полицях зі здоровим харчуванням та БАДами для фізично активних людей ми знайдемо ще один вартий уваги продукт – конопляний протеїн. Назва може здатися досить суперечливою, адже «конопля» асоціюється з марихуаною. Але рослина має мало спільного з галюциногенним індійським різновидом. Це коноплі (cannabis sativa), які роками використовуються в харчовій, швейній та фармацевтичній промисловості.

Окремі її частини містять цінний склад, який відрізняє цю рослину від інших. У дієтології цінністю вважаються насіння цієї рослини. Вони багаті вітаміном Е, мінералами та ненасиченими омега-3 жирними кислотами. Але найбільш інтригуючим є білок, який вони містять, який є об’єктом інтересу дослідників уже близько 100 років. Висновки, зроблені з різних аналізів, дуже цікаві. Тож давайте познайомимося з деякими з них.

Протеїн коноплі - корисний амінокислотний склад

Харчовий білок забезпечує організм амінокислотами, необхідними для здійснення різних фізіологічних процесів. Це, наприклад, вироблення гормонів, формування клітинних структур, ріст або відновлення. У деяких ситуаціях білок також є джерелом енергії. Для того, щоб організм отримав від нього якомога більше користі, він також повинен містити всі незамінні амінокислоти (BCAA) у правильних кількостях і правильному співвідношенні. Такий білок називають повноцінним - він забезпечує фракції, які організм сам виробляти не в змозі.

До цих пір вважалося, що тільки продукти тваринного походження здатні забезпечити організм повним набором амінокислот. Рослинні білки розглядалися як дефектні. Конопляний білок, як правило, є неповноцінним, але має пристойні показники поглинання білка  Містить відносно велику кількість аргініну і тирозину і незначну кількість лізину і лейцину. У світі природи є ще одна цінна білком рослина - соя. Однак не всі її переносять, і часто відсутність довіри до способу її виробництва робить її непопулярним компонентом дієти.

Конопляний білок проти соєвого білка

Соя — популярне джерело рослинного білка, з якого готують соєві котлети, нарізки або дієтичні порошки для фізично активних людей. Спортсмени-вегани розглядають ізолят соєвого протеїну як альтернативу добавкам тваринного походження - яєчному або сироватковому альбуміну. Однак виявилося, що споживання соєвого білка часто викликає небажані симптоми, пов’язані з травною та імунною системами: здуття живота, розлад травлення, алергію.

Протеїн коноплі легко замінить цей продукт. Він має схожий амінокислотний профіль, але на відміну від сої легкозасвоюваний і гіпоалергенний. Причиною цього є наявність едистину (простого глобуліну), який входить до складу плазми крові і бере участь в роботі імунної системи.

Додатковим плюсом конопляних протеїнів є те, що для їх виробництва не потрібна термічна обробка. А більшість соєвих білків під час виробництва нагрівається, що обмежує їх здатність виступати ферментами для різних біохімічних реакцій.Поки що генетично модифікованих конопель, їх вирощування з використанням пестицидів чи гербіцидів не зустрічалося.

Протеїн коноплі проти сироватки

Сироватка виходить у процесі виробництва сиру. В результаті методів фільтрації утворюється порошок з вмістом білка до 80%. Сироватка містить переважно альфа-лактальбумін і бета-альбумін, а також амінокислоти з розгалуженим ланцюгом, що надає їй високу біологічну цінність і біодоступність.

Амінокислотні профілі сироваткового протеїну та білка коноплі відрізняються, але обидва містять незамінні амінокислоти та враховуються у спортивних добавках. 30 г мірної ложки сухої сироватки містить 103 калорії, 17 грамів білка і приблизно 1 грам жиру. Ложка конопляного порошку - це 120 ккал, 15 грам білка, 3 грами жиру. Ви бачите, що є невелика різниця у вмісті поживних речовин.

Конопляна добавка має трохи більший вміст жиру. Однак слід пам'ятати, що вона складається в основному з ненасичених жирних кислот, цінних для нашого здоров'я. Також варто згадати про біологічну цінність, скорочено « BV». Цей показник визначає, наскільки даний білок корисний для нашого організму. Чим вище значення, тим краща її якість. Концентрат сироваткового протеїну має значення BV 104, конопляний протеїн має значення BV близько 70. Але знову ж таки: сироватка, як і соєві боби, є молочним продуктом, який переносить не кожен шлунок і який може викликати алергію.

Протеїн коноплі проти яєчного білка

Яйця є багатим джерелом поживних речовин. Яєчний білок вважається «зразковим», оскільки він містить високу концентрацію амінокислот лейцину та аргініну. Лейцин бере участь у синтезі білка, що робить його найважливішою амінокислотою для нарощування м'язів. Аргінін, у свою чергу, перетворюється на оксид азоту, який розширює кровоносні судини, щоб більше поживних речовин могло потрапити до м’язів за короткий час.

Тому яєчний білок є хорошим джерелом енергії для росту м'язів . Однак слід пам'ятати, що вони також дуже кислі. Крім того, яєчний альбумін у вигляді добавки може містити деяку кількість окисленого холестерину, що шкідливо для здоров'я. Конопляний протеїн як рослинний продукт містить менше лейцину, але він зовсім не містить холестерину і не закислює організм так, як яйця.

Джерело ненасичених жирних кислот

Протеїни коноплі відрізняє серед вищезазначених білкових альтернатив наявність НЖК: омега-3 і омега-6 у дуже вигідному співвідношенні 3:1 (співвідношення 4:1 вважається ідеальним). Це жирні кислоти, яких потребує наш організм, але не може синтезувати сам. НЖК відіграють ключову роль у рості та розвитку, регуляції імунної системи, кровообігу та функціонуванні нервової системи.

Однак важливо пам’ятати, що незамінні жирні кислоти дуже чутливі до світла, тепла та кисню (як більшість рослинних продуктів). Термічна обробка ініціює шкідливі зміни, і жири, і білки втратять найцінніше в собі. В ідеалі будь-які продукти з конопель слід їсти холодними і зберігати в холодильнику, в щільно закритій тарі.

Резюме протеїну коноплі

 1. Протеїн коноплі вважається повноцінним білком, включаючи амінокислоти BCAA .
 2. На відміну від соєвого білка, це легкозасвоюваний продукт - не викликає метеоризму.
 3. Це єдина білкова добавка , призначена для спортсменів, яка містить природні омега-3 жирні кислоти.
 4. Має сприятливий pH-баланс, що дуже важливо для підтримки кислотно-лужного балансу.
 5. Щоб зберегти якість амінокислот і омега-3 кислот, протеїн слід правильно зберігати в холодильнику та їсти холодним.

Рецепт оздоровчого коктейлю

Коктейль вартий уваги - мака, додана в коктейль, сильно зміцнить організм, навіть може діяти як афродизіак. Підсолоджувач еритритол, у свою чергу, подарує солодкість від природи, схожу на цукор, без калорій і побічних ефектів (таких як здуття живота)

 1. 1/2 склянки рослинного молока;
 2. ½ банана;
 3. 1 столова ложка конопляного білка;
 4. 1 чайна ложка маци (за бажанням);
 5. 1 столова ложка підсолоджувача;
 6. Змішайте всі інгредієнти і перелийте в склянку. Смачного!
Опубліковано: 27.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ