Інтервальне голодування. Популярна дієта

Інтервальне голодування. Популярна дієта

Однією з найпопулярніших дієт є інтервальне голодування. Так називають схему харчування, яку відрізняють чіткі періоди їди. Є годинна циклічність - 8 годин можна їсти, 16 не можна. Є періодичність щодня тижня: 5 діб їсти, 2 дні немає. Результат інтервального голодування - 100% схуднення. 

Що таке інтервальне голодування?

Насамперед, це дієвий спосіб зниження ваги. Суть його в тому, що можна їсти тільки в конкретні проміжки часу. Протягом доби обмежений тимчасовий відрізок, у який можна вживати їжу, решту часу потрібно голодувати. Метод добре зарекомендував себе не тільки для зниження ваги, але й для підтримки, відновлення здоров'я. Інтервальне голодування сприяє зміцненню імунітету, уповільнює старіння, позитивно впливає на працездатність.

Проміжки для прийому їжі та відмови від неї можуть бути різними. Можуть застосовуватися такі схеми:

 • 12/12;
 • 14/10;
 • 16/8;
 • 20/4.

Час, коли їсти дозволяється, називається "харчовим вікном". Під час харчового вікна можна їсти, коли закривається вікно можна пити рідину - воду, чай і каву без цукру.

Дієтологи рекомендують починати з невеликого інтервалу в 12/12, тому що різка відмова від звичного харчового розпорядку може спровокувати стрес. Звикнувши до періодичності, легше перебудувати організм на більш тривалі періоди відмови від їжі. Найпопулярніша схема 16/8. Вона добре себе зарекомендувала, тому що дає видимий результат: вже через тиждень інтервального харчування вага знижується на 2-5 кг.

Чергування 8 харчових годин та 16 годин відмови від їжі теж має свої правила. Цілком не означає, що харчові вікна потрапляють на пізній вечір, а денні години припадають на голодування.

Останній прийом їжі рекомендується проводити не пізніше 16 годин, починати харчування необхідно о 8 ранку. Якщо звикнути до цього режиму, можна поступово перейти на інший більш тривалий інтервал відмови від їжі.

Що таке аутофагія?

Інтервальне голодування часто асоціюють із аутофагією. Справді, процеси схожі. Аутофагія – це очищення організму від внутрішньоклітинного сміття. Виконують таку потрібну для людського організму чистку органели лізосоми. Небезпечні бактерії, віруси, білки неправильної структури – це непотрібне сміття і його треба позбавлятися. Лізосоми не завжди встигають прибирати зайве, хоч і працюють у безперервному режимі. Але це можна активізувати з допомогою інтервального голодування чи обмеження споживання калорій. Це довів японський вчений Есінорі Осумі, він був удостоєний Нобелівської премії за дослідження.

Проміжне харчування корисне, тому що:

 • Уповільнюються процеси старіння;
 • Відновлюються функції органів та систем;
 • Покращується процес регенерації тканин;
 • Збільшується активність;
 • Підвищується працездатність;
 • Поліпшується метаболізм;
 • Знижується ризик захворювання на тяжкі хвороби.

Низка вчених навіть упевнена, що інтервальне голодування можна використовувати як профілактику та терапію онкологічних захворювань.

Інтервальне голодування: за та проти

Отже, певну частину доби людина не повинна вживати жодної їжі. Здавалося б, нічого складного у цьому немає. Але, як показує практика, багатьом важко утримуватися від перекушування. Якщо взяти найоптимальніший інтервал 16/8, то з 8 ранку до 16.00 необхідно організувати 5 повноцінних прийомів їжі. Виходить, що кожен із досить коротким проміжком – менше 2 годин. Це серйозне навантаження на підшлункову залозу. Цей орган повинен постійно виділяти інсулін для травлення їжі. Якщо їжа не надходить, знижуються показники глюкози, хворі на цукровий діабет навіть можуть впасти в гіпоглікемічну кому.

Усім, хто вирішує зайнятися проміжним схудненням, варто контролювати рівень цукру.

Не тільки підшлункова зазнає колосальних навантажень, печінка теж працює в посиленому режимі.

Протипоказання при інтервальному голодуванні:

 • Діти віком до 18 років. Розвивається організм повинен отримувати повноцінне харчування, будь-які експерименти можуть негативно вплинути на здоров'я.
 • Вагітні та годуючі жінки. Поживні речовини в організм жінки, яка виношує або годує дитину, повинні надходити постійно.
 • Порушення менструального циклу. Будь-які гормональні збої у жіночому організмі можуть вплинути на здатність до зачаття. Якщо під час інтервального живлення почалися збої, краще повернутися до попереднього режиму.
 • Хвороби ШКТ. Тривале голодування стимулює загострення гастриту, виразки шлунка.
 • Цукровий діабет. Якщо організм довгий час не отримує їжі, можуть відбуватися перепади глюкози та розвинутися гіпоглікемія.

Якщо при інтервальному голодуванні виникають побічні ефекти: сонливість, млявість, запаморочення, слабкість, швидка стомлюваність, варто повернутися до колишнього режиму харчування.

Меню при інтервальному голодуванні

Інтервальне не означає будь-яке харчування. Якщо протягом 8 або навіть менше годин їсти шкідливі продукти, то не тільки не буде користі, але організму буде завдано шкоди.

Оскільки більшість дня людина проводить без їжі, необхідно забезпечити певну кількість калорій, вітамінів, мінеральних речовин, білків, жирів і вуглеводів, щоб харчування було повноцінним.

Варто відмовитися від рясного борошняного і солодкого, віддати перевагу продуктам, багатим білком (сир, яйця, риба, курка, бобові, горіхи) та корисними жирами: (авокадо, насіння льону та чіа, оливкова олія). Овочі, фрукти, цілісні злаки, бобові обов'язково повинні бути присутніми в раціоні.

Напої в перервах між їжею вживати можна, за винятком газованих, соків, кави та чаю з молоком. Чаї на травах, вода, несолодкі морси, зелений чай, газована вода – допустимі.

Інтервальне голодування - це ефективний спосіб схуднення та очищення організму, але, як до будь-якого голодування, до нього потрібно підходити з розумом.

Опубліковано: 05.12.2022

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ