Кетогенна дієта - що це? Переваги та ризики

Кетогенна дієта - що це? Переваги та ризики

Кетогенна дієта пов’язана зі швидкою втратою ваги без відчуття голоду. Однак, неконтрольоване використання кетогенної дієти може бути дуже шкідливим. Будь-хто, хто збирається використовувати цей метод харчування, повинен враховувати всі «за» і «проти».

Кетогенна дієта - що це?

Кетогенну дієту не придумали для схуднення. Можна сказати, що схуднення є побічним ефектом від її застосування.

Початкова мета індукції кетозу полягала в тому, щоб допомогти дітям і підліткам з епілепсією та рідкісними метаболічними та генетичними захворюваннями, коли фармакологічне лікування було неефективним. Однак цей вид харчування також став модою для схуднення.

Кетогенна дієта - принципи

Існує безліч кетогенних дієт, які відрізняються співвідношенням поживних речовин, вибором типу жиру або рекомендованим дефіцитом калорій. Однак усі вони мають одну спільну рису – різко зменшивши вуглеводи в їжі, вони повинні призвести до збільшення виробництва та накопичення в організмі кетонових тіл.

Кетогенна дієта вважається дієтою з надзвичайно низьким вмістом вуглеводів.

Простіше кажучи, після кількох днів обмеження вуглеводів (деякі експерти вважають, що воно має бути нижче 20 г на день; за даними Інституту харчових продуктів і харчування, кетоз можна запобігти, споживаючи мінімум 50 г на день) глюкоза запасів стає недостатньо для повного окислення жиру. Виробляються кетонові тіла, які надходять до периферичних тканин. Там вони використовуються як джерело енергії, значною мірою компенсуючи дефіцит глюкози .

При дієтах з низьким вмістом вуглеводів споживання вуглеводів знижується не більше ніж на 25% потреби в калоріях. У випадку кетогенної дієти межа ще нижча і становить близько 10%, або до 50 г вуглеводів на добу. Принципи кетогенної дієти також можуть залежати від ступеня її обмеження. Підтримка кетозу можлива, якщо в дієті зберігаються правильні пропорції між жирними кислотами та глюкозою (принаймні 3:1).

Відповідно до рекомендацій ВООЗ стандартний раціон повинен містити 45-65% поживних речовин вуглеводів, 25-35% жирів і 10-15% білків.

Переваги кетогенної дієти

Незаперечною перевагою цього виду харчування є допомога в лікуванні окремих випадків захворювань у дітей, що пов'язано зі зменшенням кількості необхідних ліків. Однак таке лікування повинно проводитися тільки під наглядом лікаря. Це не без ризику (наприклад, затримка розвитку).

Також кетонові тіла пригнічують відчуття голоду, що дуже важливо для людей, що худнуть. Хоча дослідження впливу кетогенної дієти на насичення суперечливі, недавній мета-аналіз дозволяє нам вірити, що такий спосіб харчування запобігає посиленню почуття голоду навіть після зниження калорійності та зменшення ваги тіла. Наступним кроком буде визначення мінімального рівня кетозу, який дозволить вам досягти цього ефекту.

Перевагою кетогенної дієти також може бути досить хороший ефект схуднення, хоча слід зазначити, що початкова втрата ваги частково відбувається за рахунок зневоднення (очищення кетонових тіл, втрата глікогену).

Деякі дослідження, показують перевагу кетогенної дієти над стандартною дієтою для схуднення з точки зору ефективності, особливо при застосуванні протягом короткого часу. Прихильники кетозу обов’язково посилатимуться на дослідження її ефективності в нормалізації показників серцево-судинної системи. Однак потрібні подальші детальні дослідження.

Є також наукові звіти про переваги використання кетогенної дієти при раку. Швидше за все, кетоз є несприятливим середовищем для розмноження ракових клітин при деяких видах раку. Сучасні дослідження вказують на можливі переваги використання кетогенної дієти, зокрема: з гліобластомою, нейробластомою або колоректальним раком. Однак у випадку раку нирки та меланоми дослідження вказують на можливі негативні наслідки. Незважаючи на багатообіцяючі наукові звіти, на жаль, на даний момент немає чітких досліджень щодо застосування кетогенної дієти при раку. Ми досі не знаємо, на якому етапі терапії її варто вводити, як довго використовувати, при яких онкологічних захворюваннях вона буде ефективною, як вона має бути збалансованою вітамінами та мінералами.

Недоліки кетогенної дієти

Якщо ми говоримо про саму втрату ваги, то використання кетогенної дієти має бути добре обдуманим. Кетонові тіла навантажують нирки і печінку. На початку кетогенної дієти ми також повинні розраховувати на появу нудоти, запору та втоми. Після тривалого використання може виникнути дефіцит вітамінів, мінералів, антиоксидантів, харчових волокон і білка, а потім може виникнути ряд серйозних захворювань.

Також підкреслюється небезпека, пов’язана з накопиченням метилгліоксалю та його побічних продуктів, які вважаються фактором ризику пошкодження кровоносних судин і тканин.

Кетогенна дієта, як і більшість дієт такого типу, має свої плюси і мінуси. Однак, враховуючи невелику різницю в ефективності традиційної та кетогенної дієт, варто віддати перевагу збалансованим стравам, які ідеально відповідають потребам і функціонуванню нашого організму.

Завдяки цьому способу схуднення ми можемо розраховувати на здоровий ефект зниження ваги (максимум 1 кг на тиждень), покращення здоров’я та самопочуття та збереження ефекту протягом багатьох років.

З чого почати?

Для початківців важливо переконатися, що запланована дієта буде безпечною. Слід враховувати стан свого здоров'я, ліки, які приймаються, і можливі протипоказання для введення організму в кетоз. Найкраще проконсультуватися з лікарем, який порадить, чи підійде вам такий спосіб харчування.

Якщо ви починаєте кетогенну дієту, перш за все обмежте вуглеводи у своєму раціоні. Таким чином ми прагнемо привести організм у стан кетозу, що займає час, зазвичай кілька тижнів. Є кілька способів перевірити, чи досягли ви кетозу. Найпростішим є визначення злегка кислого присмаку в роті і т. зв. кето дихання - це симптоми, пов'язані з виробленням кетонів. Більш надійним методом є тест-смужки для сечі, які можна придбати в аптеці.

Заборонені продукти

Основним припущенням при складанні меню в кетогенній дієті є обмеження вуглеводів і збільшення споживання жирів. Продукти, до яких ми не повинні тягнутися, - це поліненасичені олії та оброблені жири, включаючи рослинні олії, маргарин, хлібопекарські жири. Безпечною альтернативою є оливкова олія, а також кокосова олія та олія авокадо. Також виключаємо з раціону бобові, крупи і крохмалевмісні продукти. Не варто тягнутися до фруктів, багатих вуглеводами, включаючи яблука, банани, манго, виноград, а також сухофрукти. Також виключаються солодкі напої та солодощі.

Під час кетогенної дієти ми уникаємо певних овочів, зокрема картоплі, солодкої картоплі та кукурудзи. Бобових теж не їмо: квасолю, сочевицю або горох.

Меню кетогенної дієти

У меню людей, які дотримуються кетогенної дієти, повинні входити різні види м’яса (курка, індичка, свинина, яловичина, баранина або оленина ), риба (бажано невирощена), морепродукти та яйця. Також важливим продуктом є овочі без крохмалю, зокрема цибуля, часник, помідори, огірки, салат, брокколі, брюссельська капуста, цукіні, цвітна капуста та гарбуз. Ми також можемо потягнутися до солоних огірків, горіхів, насіння, спецій, трав, а також таких продуктів, як песто, майонез і гірчиця. Що стосується напоїв, давайте пити воду, кава і чай також дозволені. Еритритол і стевія, дозволені для підсолоджування.

Приклад меню для кетогенної дієти може виглядати так:

  1. сніданок: омлет з 2 яєць з беконом і овочами, приготований на оливковій олії;
  2. пізній сніданок: жменя горіхів, таких як пекан;
  3. обід: куряча печінка з цибулею, салат з огірком, авокад , часником, спеціями, оливковою олією і лимонним соком;
  4. перекус: грецький йогурт з гарбузовим насінням;
  5. вечеря: тартар з яловичини з цибулею і маринованими огірками.

Побічні ефекти

Люди, які переходять на кетогенну дієту, можуть відчувати побічні ефекти в змінах свого раціону, включаючи запор, сонливість, втрату апетиту та посилення відчуття спраги. Також можливі проблеми з травленням або погіршення проблем з обміном речовин. У деяких випадках існують також інші негативні ефекти кетогенної дієти:

  1. камені в нирках;
  2. гіперурикемія;
  3. гіпокальціємія;
  4. рецидивуючі інфекції.

ВАЖЛИВО! Не всі дієти здорові та безпечні для нашого організму. Перед початком будь-якої дієти рекомендується проконсультуватися з лікарем, навіть якщо у вас немає проблем зі здоров'ям. Вибираючи дієту, ніколи не дотримуйтесь панівної моди. Пам’ятайте, що деякі дієти можуть бути виснажливими для організму, нести ризик розладів харчової поведінки, а також можуть викликати підвищення апетиту, сприяючи швидкому поверненню колишньої ваги.

Опубліковано: 03.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ