Кетоз - що це і як воно діє?

Кетоз - що це і як воно діє?

Люди, які хочуть схуднути, можуть використовувати різні дієти для схуднення. Однією з них є кетогенна дієта, метою якої є переведення організму в стан кетозу. У цій статті розкажемо, що таке кетоз і чи безпечний він для здоров'я.

Кетоз - що це?

Кетоз — метаболічний стан, що характеризується підвищенням концентрації кетонових тіл (3-гідроксимасляної кислоти, ацетооцтової кислоти та ацетону) у плазмі крові. Кетонові тіла - це хімічні сполуки, що входять до складу метаболіту жирів. Їх концентрація в крові здорової людини становить близько 0,1-03 ммоль/л. Про кетоз може говорити вище значення 0,5 ммоль/л.

Кетонові тіла виробляються і виділяються в кров печінкою. Важливою особливістю кетонових тіл є те, що вони можуть стати енергетичним матеріалом для м'язів (в тому числі серця) і мозку. При нормальному обміні речовин ці органи отримують енергію за рахунок розщеплення глюкози.

Збільшення кетонових тіл може відбутися у випадку, дефіциту інсуліну (діабетичний стан) і значних фізичних навантажень (так званий посттренажерний кетоз), зловживанням алкоголем і дієта з низьким вмістом вуглеводів. Стан кетозу змушує організм «переключати» енергію з вуглеводів (глюкози) на жири.

Кетоз і кетогенна дієта

Кетоз визначається як метаболічний стан, при якому утворюється підвищена кількість кетонових тіл. Це може бути викликано голодуванням або тривалою низькокалорійною дієтою через нестачу вуглеводів, а також після виснажливих фізичних навантажень. 

У свою чергу, стан клінічного кетозу вводиться при стійкій до ліків епілепсії, і з’являється все більше наукових повідомлень про те, що це може бути корисним при деяких видах раку, хворобі Альцгеймера чи Паркінсона, а іноді й при діабеті.

З іншого боку, кетогенна дієта передбачає свідоме обмеження споживання вуглеводів. Концентрація кетонових тіл повинна бути значно нижче, ніж при кетоацидозі, який найчастіше виникає при падінні інсуліну. Такий стан спостерігається у діабетиків, воно несе загрозу для здоров’я і життя хворого.

Стан кетозу - як він вводиться?

Введення організму в стан кетозу досягається постачанням продуктів харчування з низьким вмістом вуглеводів, відповідно білків і жирів. Потім відбувається зміна перетворення енергії на основі кетоадаптації. Організм звикає до того, що в якості основного джерела енергії будуть надходити кетони, а не глюкоза. Найчастіше цей процес займає близько 30 днів.

Під час його тривалості можна помітити посилене виведення води з організму за рахунок зменшення глікогену, який її зв'язує. Другою причиною спостережуваної поліурії є зниження кількості глюкози, а отже, і інсуліну в крові. Це перешкоджає ниркам утримувати натрій в організмі. Зміни, які ми можемо спостерігати, це зниження артеріального тиску, втрата ваги та зменшення видимих ​​набряків.

Кетоз - які його наслідки?

Прямим ефектом стану кетозу є вищезгадана зміна, при якій метаболізм використовує інший енергетичний ресурс, ніж зазвичай. Завдяки використанню жирів організм починає використовувати їх накопичення в якийсь момент, зменшуючи жирові відкладення. Однак цей ефект виникає не відразу - спочатку в результаті кетозу спалюються запасені вуглеводи, а вже потім жири. Тому кетогенна дієта повинна тривати від 6 до 12 тижнів. Лише наступна фаза дієти дозволяє повністю використовувати метаболічний потенціал кетозу.

Кетоз рекомендується як дієтична підтримка при лікуванні резистентної до ліків епілепсії, іноді також при діабеті, деяких видах раку та ожирінні. Зв’язок між кетозом, діабетом і ожирінням ще не повністю з’ясований. Однак є дослідження, які вказують на корисну природу кетозу при лікуванні певних типів раку (включаючи гліобластому). Крім того, багато людей у ​​стані (або після) кетозу відчувають покращення настрою, що пояснюється ейфоричними властивостями кетонів.

Ефектом кетозу, який також стримує його початок, є підвищення інтенсивності кетонів, що проявляється, серед іншого, у характерний, фруктовий запах видихуваного повітря (зумовлений наявністю в організмі ацетону).

Кетоз - початкова дієта

Основною особливістю кетозної дієти є низький вміст вуглеводів, які ми забезпечуємо організм переважно у вигляді цукрів. Тому абсолютно необхідно виключити з раціону всі солодощі та підсолоджені напої. Слід також уникати алкоголю.

Початкова дієта не повинна бути радикальною і варто її збалансувати, щоб прийняти 30% вуглеводів, 35% жирів і близько 40% білків. Основу раціону повинні становити жирні (з високим вмістом корисних олій) продукти, такі як авокадо, горіхи або морська риба. На сніданок варто їсти жирні молочні продукти, курячі яйця і горіхи. На обід можна їсти м’ясо (підійде будь-яке) у поєднанні з овочами (перець, баклажани, огірки, листя салату, спаржа, цвітна капуста тощо). Вечеря може складатися з сиру, жирного йогурту.

Кетоз - чи небезпечний він для здоров'я?

Кетогенна дієта може бути небезпечною, якщо вона неправильно збалансована (наприклад, занадто мало овочів) або застосовується людьми з протипоказаннями. Не рекомендується переходити в стан кетозу при захворюваннях печінки, підшлункової залози і нирок, а також при подагрі, рефлюксі, жовчнокам'яній хворобі, сімейної гіперліпідемії, порфірії. Таку дієту не можна застосовувати вагітним і годуючим жінкам. Поширеними наслідками кетозу є кишкові захворювання, такі як запор, діарея та нудота.

Кетоз, і особливо кетогенну дієту, іноді рекомендують фахівці. Однак не варто вводити себе самостійно в стан кетозу. Ви повинні перебувати під суворим наглядом лікаря, який оцінить, чи підходить вам кетогенна дієта.

Не всі дієти здорові та безпечні для нашого організму. Перед початком будь-якої дієти рекомендується проконсультуватися з лікарем, навіть якщо у вас немає проблем зі здоров'ям. Вибираючи дієту, ніколи не дотримуйтесь панівної моди. Пам’ятайте, що деякі дієти можуть бути виснажливими для організму, нести ризик розладів харчової поведінки, а також можуть викликати підвищення апетиту, сприяючи швидкому поверненню колишньої ваги.

Опубліковано: 03.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ