Норвезька дієта - правила та можливі побічні ефекти

Норвезька дієта - правила та можливі побічні ефекти

Норвезька дієта - це набір низькокалорійних і не дуже різноманітних страв, спрямованих на зниження маси тіла і жирових відкладень. Основними продуктами, рекомендованими для норвезької дієти, є яйця і грейпфрут.

Правила норвезької дієти

Норвезька дієта дуже жорстка і розроблена для швидкого схуднення. Тривалість її застосування становить 14 днів - при дотриманні правил ви гарантовано схуднете приблизно на 10 кілограмів.

Принципи норвезької дієти такі:

  1. Не поєднуйте жири і вуглеводи в один прийом їжі. Дотримання цього правила допоможе знизити апетит і прискорити обмінні процеси. Однак це правило не підтверджується науковими дослідженнями - в ході клінічних випробувань люди, які дотримувалися заборони на поєднання жирів і вуглеводів, не схудли більше, ніж люди, які цього не робили. Результати деяких досліджень навіть показали протилежну залежність.
  2. Норвезька дієта повинна тривати 14 днів - не менше і не довше. Під час її вживання не можна їсти «заборонені» продукти (наприклад, шматочок шоколаду або печиво), оскільки, на думку її прихильників, це позбавляє від зусиль і робить дієту неефективною. Їсти можна тільки продукти, дозволені в норвезькій дієті, в строго розрахованих кількостях.
  3. Під час норвезької дієти можна їсти яйця, зварені некруто або круто, і грейпфрут. Також дозволені (в невеликих кількостях): селера, хліб грубого помелу, варене нежирне м’ясо, риба, помідори, морква, огірки. При застосуванні норвезької дієти не можна вживати жири, в тому числі масла, солодощі і молочні продукти (за винятком яєць, яких через одноманітність меню їдять більше, ніж рекомендують дієтологи). Не рекомендуються фрукти.
  4. Під час норвезької дієти ви повинні випивати близько 2-3 літрів рідини на день , в основному воду і трав'яні чаї або неміцний чай і каву.

Наслідки норвезької дієти

Суворе дотримання норвезької дієти дозволяє знизити масу тіла в середньому на 10-14 кг за два тижні. Однак слід пам'ятати, що втрата ваги відбувається в першу чергу за рахунок зменшення м'язової маси (через обмеження кількості білка в раціоні) і води, а не зменшення жиру в організмі . Тому наслідки норвезької дієти не є постійними.

Можливі побічні ефекти при застосуванні норвезької дієти

Норвезька дієта не повинна застосовуватися частіше одного разу на рік - інакше вона може мати руйнівний вплив на організм.

Однак норвезька дієта, яка використовується лише раз на рік, може мати негативні наслідки. По-перше, вона не забезпечує організм необхідними поживними речовинами. Вона обмежувальна, малокалорійна, маловітамінно-мінеральна, одноманітна. Можна привести до стану гіпотрофії організму, тобто дефіциту вітамінів і мінералів.

Як не парадоксально, метаболізм після застосування норвезької дієти може сповільнитися, що призведе до повернення колишньої ваги, а після виходу з дієти навіть його перевищення. Організм під час норвезької дієти може перейти в «режим голодування» - тобто сприймати період дієти як постійну загрозу і знижувати рівень надходження енергії, що призводить до уповільнення обмінних процесів і накопичення жиру в організмі в разі повторного голодування.

Замість ефекту схуднення з’явиться ефект метаболічної дисрегуляції, так що навіть невелика кількість їжі призведе до збільшення ваги. Можливим побічним ефектом використання норвезької дієти також є підвищення рівня холестерину - це пов'язано з більшим, ніж рекомендовано, споживанням яєць.

До можливих негативних наслідків норвезької дієти відносяться також непритомність, слабкість і зневоднення організму, погіршення стану шкіри, волосся і нігтів, викликане дефіцитом біотину та інших поживних речовин, а також підвищена дратівливість і нервозність, викликані одноманітністю їжі протягом двох тижнів і дефіцит вітамінів групи В.

Було також помічено, що люди, які дотримуються норвезької дієти, як правило, мають ефект йо-йо, тому що після закінчення такої монотонної дієти вони компенсують її неприємність, вживаючи «заборонену» їжу, включаючи більше солодощів. Крім того, голодний організм вимагає надходження відсутніх поживних речовин, які людина не завжди може зробити раціональним шляхом.

Не всі дієти здорові та безпечні для нашого організму. Перед початком будь-якої дієти рекомендується проконсультуватися з лікарем, навіть якщо у вас немає проблем зі здоров'ям. Вибираючи дієту, ніколи не дотримуйтесь панівної моди. Пам’ятайте, що деякі дієти можуть бути виснажливими для організму, нести ризик розладів харчової поведінки, а також можуть викликати підвищення апетиту, сприяючи швидкому поверненню колишньої ваги.

Опубліковано: 03.03.2023

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ